Odešel bratr Vladislav Slavík, starosta Světového svazu sokolstva

Narodil se v Rakovníku 15. 7. 1924 v ;rodině, která vyznávala sokolské myšlenky a vřelé vlastenecké cítění. Rodiče ho přivedli jako čtyřletého chlapce do Sokola a on zdejší jednotě a Sokolu zůstal věrný až do své smrti. Již ve 22 letech byl zvolen náčelníkem sokolské župy Budečské.
V roce 1945 inicioval odzbrojení německé posádky v Rakovníku a zúčastnil se aktivně Pražského květnového povstání. V březnu 1946 byl zvolen předsedou národně socialistické mládeže ve volebním kraji Kladno, za který kandidoval i do Národního shromáždění. V březnu 1948 byl vyloučen pro "nepřátelský postoj vůči režimu" z důstojnické vojenské školy a 22. května 1948 odešel do zahraničí.
V uprchlických táborech v Německu, a hlavně pak v Itálii, pomáhal zakládat sokolské jednoty. Ve 25 letech byl zvolen starostou italského okrsku sokolské župy Dr. Edvarda Beneše v exilu. V lednu 1950 přijel do Ameriky, kde získal zaměstnání jako cestující cvičitel amerického sokolstva.
Americký Sokol byl vždy střediskem českých krajanů a bratr Slavík organizoval v jednotách tělovýchovnou i společenskou a kulturní činnost -- přednášky, akademie, oslavy, krojované bály i šibřinky. Pěstoval národní povědomí hlavně u generací, které se již narodily v Americe. Po sedm let zastával funkci náčelníka Sokola New York, kde poznal i svou budoucí ženu Annu Pokornou, tehdejší náčelnici. Později se stal starostou newyorské jednoty.
Od roku 1985 byl sedm let náčelníkem Východní sokolské župy Americké obce sokolské a poté se stal jejím starostou a současně byl členem předsednictva Americké obce sokolské, ředitelem i cvičitelem sokolských kurzů.
Vladislav Slavík se významnou měrou podílel nejen na přípravách sokolských sletů v USA, ale po roce 1990 také všesokolských sletů ve své staré vlasti. Neocenitelnou pomocí byly vzhledem k jeho znalosti tělocvičného názvosloví překlady sletových prostných z češtiny do angličtiny. Od roku 1993 byl místostarostou a od roku 2000 starostou Světového svazu sokolstva, kde se zvlášť zaměřoval na výchovu mládeže. V roce 1997 mu byla za celoživotní zásluhy o Sokol udělena Stříbrná medaile ČOS.
Od roku 1954 byl zaměstnán jako faktor a redaktor v tiskárně Newyorských listů, pak přešel do New York Times, kde byl zaměstnán 30 let až do důchodu. Působil také jako předseda odborové organizace typografů a člen Ústřední rady odborů ve Velkém New Yorku. Dopisoval do řady českých novin v USA a do Věstníku Americké obce sokolské, vydal spisy "Tyrš, leader, scholar, human being" a "Renata Tyršová".
V lednu 1990 byl zvolen českými spolky v New Yorku předsedou koordinačního výboru pro spolupráci s Československem a tehdy inicioval zásilku léků a počítačů do ČR v ceně asi jeden milion dolarů. Byl jedním z hlavních aktérů v propagaci a lobbování v Americkém kongresu pro přijetí České republiky do NATO.
Neúnavně podporoval stálý kontakt krajanů s ;vlastí, který nebyl jen pasivním vzpomínáním, ale aktivní spoluprací amerických Ćechů s rodnou zemí. Za tyto zásluhy obdržel v roce 2000 Cenu Jana Masaryka Gratias Agit.
Bratr Vladislav Slavík zesnul po krátké zákeřné nemoci 10. září 2001 ve státě New York. Světové sokolstvo v ;něm ztrácí neúnavného pracovníka a příkladného optimistu, který se zasloužil o Sokol. Sokolská vlajka v nádvoří Tyršova domu byla na znamení smutku stažena na půl žerdi.
Světový svaz sokolstva
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad