Exlibris je projevem vztahu člověka ke knize

První knihy vznikaly v různých částech světa a u různých národů tehdy, když jejich kulturní vývoj pokročil natolik, že už jim k vzájemnému předávání duchovních hodnot nestačilo ústní podání a kdy musely hledat rychlejší prostředky, jak výtvory lidského ducha uchovat. První knihy se nepodobají těm dnešním. Byly jimi bambusové destičky, hedvábné svitky, hliněné tabulky, stromové kůry, palmové listí, zvířecí kůže, kovové nebo dřevěné desky, pergamen a další materiály končící papírem, na který se ručně psalo, opisovalo, rozmnožovalo a po vynalezení tisku tisklo.
Kdopak z lidí by neměl rád knihy, které patří k jeho přátelům nejspolehlivějším, nejmilejším. Mnozí si nechávají od malířů zhotovovat knižní značky, majetnické lístky exlibris, jež si vylepují do knih. Vyjadřují "z mých knih". Je na nich uvedeno jméno, erby, monogramy, obrázky a jiná vyjádření o vztahu majitele ke knize. Tyto ozdobné lístky zhotovují výtvarní umělci, grafici. Knižní značky se staly i předmětem sběratelství. Sbírání a rozmnožování této grafiky malých formátů napomáhá nejen uchovávat kulturní hodnoty tohoto umění, ale sběratele spojuje i vzácná úcta ke knihám. Jsou pořádány mezinárodní výstavy, soutěže, přátelská setkání tvůrců a sběratelů exlibris. V tomto směru u nás významnou propagační činnost provádí Spolek sběratelů a přátel exlibris v Praze. Mekkou českých exlibristů se stala Chrudim, ve které bylo zřízeno Muzeum exlibris. Čeští výtvarní tvůrci exlibris vytvořili vynikající grafická dílka plná fantazie, uměleckého i technického mistrovství.
Josef Poláček
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad