Pražská a orlická exlibris Jiřího Boudy

1 2002 Kultura česky
obálka čísla

V Galerii "D" Městského divadla ve Varnsdorfu

    Malíř a grafik Jiří Bouda (1934) se varnsdorfským přátelům výtvarného umění malého formátu představuje výstavou pražských a orlických exlibris. Vytvořil téměř dva tisíce grafických lístků, což svědčí o oblíbenosti jeho výtvarné práce, ve které převládá technika barevné litografie.
    Jiří Bouda si zamiloval Prahu. Jeho pražské motivy -- Chrám sv. Víta, Prašná brána, Hvězda, Karlův most, Národní divadlo, Slovanský ostrov s Boženou Němcovou lahodí očím, okouzlují duši. S výtvarnou lehkostí přibližuje místa, o kterých Jan Neruda psal s láskyplným humorem v Povídkách malostranských. Každý Boudův obrázek přenáší člověk do míst, která si musí zamilovat na první pohled. Jiří Bouda ze srdce opěvuje krásu Prahy, ale i krásu památných míst v Orlické krajině. Při tvorbě exlibris pro své přátele z kraje Aloise Jiráska, Boženy Němcové a Karla Poláčka, dokonale vede kresbu a přesně ví, k jakému výtvarnému účinku chce dospět.
    Jako rodák z Dobrušky stále mám v paměti modravou krásu Orlických (Kačenčiných) hor s půvabným podhůřím, se šumnými lesy a řekami Metují, Zlatým potokem, Divokou Orlicí. Prostřednictvím Boudových obrázků se vydávám z Hekovy Dobrušky ke slavoňovské bedněné zvonici a dál až k vrcholům hor anebo přes Nové Město nad Metují k Dobrošovu okolo náchodského zámku a Hronova k Jiráskovu rodnému domku, či směrem opačným přes Skalku a Skuhrov nad Bělou k Rychnovu nad Kněžnou.
    Výstava Jiřího Boudy je otevřena od prosince roku 2001 do konce února 2002.


Josef Poláček

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012