Zdeněk Seydl pro děti

1 2002 Kultura česky
obálka čísla

    Vánoční výstavy Českého muzea výtvarných umění v Praze pro děti i dospělé mají již svou tradici a značný divácký ohlas.
    Souborná výstava Zdeňka Seydla (1916--1978)) představuje poprvé jeho celoživotní tvorbu, a to v kresbách, grafice, obrazech, stejně tak v návrzích a realizacích z oblasti užitého umění.
    Jak charakterizovat Seydlovu tvorbu? Nejlépe slovy z jeho deníku: "Čáry nemají hranice a nesmí být duté jako makaróny, ale jako tepny, kterými proudí krev." Kresba i věta autora -- vždyť slova jsou velmi důležitou součástí tvorby -- je hravá i dravá. Libuje si v poetice i grotesce, bývá ironická i kousavá, nikdy však zlá. Podstatou výtvarného projevu je u Seydla smyslový zážitek, radost z viděného a nevyčerpatelná fantazie. Umělec pracoval neúnavně a přitom se dokázal bavit, proto nás oslovuje, a to celé generace diváků. Stejně tak inspiruje současnou klipovou a reklamní dobu, která opět objevuje estetiku 50. a 60. let 20. století.
    Výstava ve vánočním termínu patří rovnou měrou dětem i dospělým Práce vystavené v ČMVU do 3. února jsou zapůjčeny z českých a moravských galerií, včetně galerie Národní i ze soukromých sbírek. Po skončení výstavy v Praze poputuje kolekce do Chebu, Mariánských Lázní, Náchoda a Karlových Varů.


Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012