Stříbro na Pražském hradě

V uplynulých deseti letech se Správa Pražského hradu -- výstavní oddělení stalo iniciátorem a pořadatelem mnoha význačných projektů, které obohatily kulturní dění celé země. A to v mezinárodním kontextu s participací předních odborníků i institucí celého světa i s mezinárodním renomé.
Připomeňme alespoň výstavy o Josipu Plečnikovi, dále Rudolf II. a Praha a Deset století architektury z menších, neméně významných, tu o Alfonsu Muchovi, Mistru Theodorikovi, Josefu Ladovi, Juliu Mařákovi a mnoho jiných. A kromě těchto zde proběhly desítky výstav fotografických, kreseb a grafiky, uměleckého řemesla i z dalších témat, ve spolupráci s řadou galerií, muzeí, organizací a ústavů i soukromých sběratelů, jak z domova, tak z ;celého světa.
Pro konec roku 2001 a začátek následujícího připravila SPH ve spolupráci s Velvyslanectvím Peru v ;Praze a dalšími partnery obsáhlou výstavu Stříbro z Peru -- s podtitulem "2000 let umělecké tvorby"
(Císařská konírna Pražského hradu -- do 31. 1. 2002).
Expozice je řazena do několika okruhů. Období indiánských kultur ukazuje zrod a prudký růst říše Inků a s ní i rozvoj kultury Chavínské, dále Paracaské, kultury Vicús, Nazca, Mochikské, říše Chimúnů. Místokrálovské období, související s příchodem Španělů a dobytím územních celků, ukazuje hospodářství postavené hlavně na těžbě drahých kovů a jejich zpracovávání do podoby uměleckých předmětů. Období republiky, tj. zpřetrhání svazků se Španělskem, které Peru zásobovalo z ;nerostného bohatství, bylo poznamenáno útlumem těžby a vývozu stříbra; výroba nedosahovala takové úrovně jako dříve. Přesto v ;rámci dané situace vznikaly především šperky ze stříbra a jiných vzácných kovů. S úpadkem přišla změna stylu a vkusu, v 19. století to byl pak neoklasicismus, jemuž se přizpůsobili zlatníci a mistři stříbra. Opouštěli styl barokní. Po letech bojů za nezávislost se přímo v Limě obnovila Důlní rada a vznikla škola, především pro budoucí inženýry a adepty z oboru hornictví. Následný propad -- nebylo jediného potenciálního zákazníka bílého kovu -- znamenal, že rodiny omezovaly a likvidovaly své jmění ve stříbře i předměty z něho a "měnily" je na tzv. vlasteneckou podporu -- odevzdávaly jej na pomoc při obraně státního území. Posledním obdobím na výstavě je "Současné zlatnictví: oživení a umělecká tradice".
Vliv Španělska se dodnes odráží ve vkusu, stylu a zvycích zpracování, navíc mistři slučují tyto vlivy s domorodou tradicí v uměleckých předmětech, které rozlišují odborníci podle ikonografických detailů, designu a způsobu výroby.
Současné peruánské zlatnictví a stříbrnictví se orientuje třemi směry: první sleduje čistě průmyslové aspekty (sériová výroba), druhý ctí tradici řemesla (ruční práce v domácí výrobě), třetí je produkcí umělců a návrhářů (důraz na výtvarný výraz). Nutno říci, že všechna odvětví přispěla k založení podniků, rozvoji vlastní klenotnické výroby i distribuci, a to především stříbrných šperků, tedy přilákala nové investice a mistry svého oboru.
Olga Szymanská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad