8. Mezinárodní hudební festival Letní slavnosti staré hudby

5-6 2007 Kultura česky
obálka čísla

Jediný festival staré hudby v Praze - Praha, 14. července – 8. srpna 2007 „Putování staletími“

Mezinárodní hudební festival Letní slavnosti staré hudby se svým letošním osmým ročníkem již tradičně stane jedním z hlavních projektů letního kulturního života Prahy. Své výsadní postavení si zasluhuje především kvalitní, propracovanou dramaturgií sázející na neotřelé hudební souvislosti a špičkové zahraniční i české interprety. Program festivalu je letos zahrnut do tří tematických sérií. Přestože hlavní název festivalu – „Putování staletími“ – je tentokrát zvolen obecněji, hned první z těchto sérií prozrazuje geografickou převahu francouzské hudby a divadla. „Le Gout Français“ (Francouzský vkus) dominuje repertoáru všech čtyř produkcí. V podání bravurního cellisty Bruno Cocseta a jeho souboru Les Basses Réunies uslyšíme především kompozice francouzských současníků Jeana Barriera a Jeana-Philippa Rameaua, legendární francouzský kontratenorista Gérard Lesne a cembalistka Blandine Rannou připravili srovnání italských vokálních a francouzských klávesových děl. Ojedinělý zážitek slibují originální hudebně-divadelní projekty, které v duchu barokního divadla při svíčkách představí La Fontainovy Bajky a Moliérovu komedii Scapinova šibalství v podání francouzských herců, specialistů na barokní gestiku a přednes.

Další dvě série jsou zaměřeny žánrově na hudbu a spojení hudby a tance. První z nich představí italského virtuosa na barokní housle Riccarda Minasiho, dále pak rakouský soubor Echo du Danube nás provede po šlechtických dvorech Svaté říše římské v 17. století, dále uslyšíme pro nás Středoevropany exotický koncert dvou Španělů – mezzosopranistky Marty Infante a hráče na barokní harfu Manuela Vilase, kteří přivezou španělské duchovní a světské písně 17. a 18. století, a konečně německý soubor Les Cornets Noirs bude putovat po barokní Itálii ve stopách zapomenutého dechového nástroje cinku.

Série Hudba a tanec přinese pouze dva, zato však nadmíru originální projekty. Polský taneční ansámbl připravil renesanční podívanou inspirovanou historickým tanečním divadlem, pro něž navrhoval kostýmy a scénu Leonardo da Vinci, a jeho slavným obrazem „Dáma s hranostajem“. Intimní představení ve Vrtbovské zahradě nazvané Noblesa a vášeň připravil český soubor Collegium Marianum, který nastudoval historii původně portugalského ztřeštěného tance La Folia, který pak získal oblibu i další podoby a emocionální polohy především v Itálii.

Letní slavnosti staré hudby jsou jedinou festivalovou přehlídkou hudby historických uměleckých slohů v autentickém podání na dobové nástroje v Praze. Právě propojení krásné architektury s hudbou odpovídajících stylů, navíc v podání těch nejlepších interpretů z celého světa, je jednou z předností festivalu. K tradičním místům, jako je Břevnovský klášter či Trojský zámek, přibývá letos například již také historický Kongresový sál České národní banky nebo pro divadelní představení vhodné Divadlo ABC. Novinkou letošního ročníxku je také jedna mimopražská lokalita – zámek v Dobříši.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012