Požáry v NSW -- 2002 -- update 6/1

1 2002 Aktuality česky
obálka čísla

3. leden začal pohodově. Ráno je klid, 14°C a trochu vyšší humidita. Hasiči mají možnost požáry lokalizovat a také začít s preventivním vypalováním. V Novém Jižním Walesu však stále hoří přes 70 požárů. Bojovníci s živlem jsou už unaveni i přesto, že jsou pravidelně střídáni. Stále přilétají posily z celé Austrálie. U pobřeží na jih od Sydney u osad Sussex Inlet, Manyana a dalších je stále nebezpečí nekontrolovaného vzplanutí. V Blue Mountains na Kurrajong Heights a Bowen Mountain preventivně evakuují nějaké lidi. Je tam jen jedna úzká příjezdová cesta a v případě ohnivé bouře by nebylo úniku. Pozdě odpoledne se opět rozfoukalo od jihozápadu a ohnivá fronta se žene na osady co leží podél Great Western Highway v Blue Mountains. Nejvíce jsou ohroženy osady Hazelbrook a Woodford. Odtud jsou evakuovaní četní lidé. Zpravidla ženy s dětmi. Muži zůstávají s hasiči hájit rodinná hnízda. Večer je úděsný západ slunka, které se noří do clony kouře. Takhle si nějak představuji kulisu k Armagedonu. Celonoční boj o Woodford si opět vyžaduje maximální nasazení. 15 helikoptér, 65 protipožárních aut a 500 hasičů. Dobrovolníků nepočítaně. Daří se neuvěřitelné. Ohni nepadl jediný dům. Stalo se tak proto, že v krizových lokalitách byl 1 cisternový vůz na jeden dům a tak bylo dost vody na hašení. Mimo uhořelé stromy je všude popálená zvěř. Pohled na popálené possumy, klokany, koaly a jiné obyvatele buše, rve osrdí. Lidé se snaží je odchytit a dopravit k ošetření.
4. ledna je už zase klid a teploty i přes den nevystupují přes 35°C. Opět je možno pokračovat v kontrole a lokalizaci ohňů. Pojišťovny se daly slyšet, že škody přesáhly 70 milionů australských dolarů a tak jsou vyšší než při požárech v roku 1994. Také je první vážný úraz. Jeden z hasičů je s popáleninami druhého stupně převezen do nemocnice. Dnes byla zatčena ŠESTNÁCTILETÁ dívenka, která byla přistižena při zapalování buše ve Westleigh -- severozápadním předměstí Sydney. Premiér NSW, Bob Carr, se snaží parlamentem protlačit zpřísnění trestů paličům. Ať už dospělým, tak i nezletilcům. Velice mu oponuje státní generální prokurátor. Ale to se už dostáváme do politiky a tohle je o ohních. Tuším, že tyto věci by se měly řešit až všem patřičně vychladnou hlavy. Pokud však ohníčky plápolají, tak chlazení hlav pracuje velice špatně.
V sobotu 5. ledna je klidný a relativně chladný den. Je věnován kontrole a lokalizaci požárů, kterých stále plane přes 70. Je nebezpečí, že lidé začnou mít laxní postoj k potenciálně velice nebezpečné situaci. Premiér NSW, Bob Carr, nabádá zaměstnavatele, aby prodloužili zvláštní volno tisícům dobrovolných hasičů, kteří za posledních 14 dnů svou statečností zachránili milionové hodnoty nám všem.
Neděle 6. ledna je věnována strategickému vypalování buše kolem ohrožených osad a osamocených budov. Je zataženo, klid a humidita se zvýšila přes 50% a teplota je ráno kolem 20°C. Na pondělí je však předpovězený silný vítr a teploty kolem 40°C. Jestli se toto uskuteční, tak by pak byl opravdu velký šrumec. Nezbývá než doufat, že to opět rosničkářům nevyjde.


George Švehla

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012