Z tajů krás české řeči

5-6 2007 Kultura česky
obálka čísla

Již již slyším, jak se na mě řítí roj rozezlených českých vos. A není kam se schovat. Že prý se nemám opakovat, že to už i vrabci na střeše cvrlikají, a že to prostě není třeba znovu a znovu omílat. Nu, snažme se těm vosám čelit a opakujme se, však to stojí za to.

Moje nedávná návštěva v Praze mě totiž znovu přesvědčila o tom, že my Češi prostě nepíšeme tak, jak hovoříme a že nehovoříme tak, jak píšeme, a že mezi naší řečí mluvenou a psanou je markantní rozdíl. Přílif a odlif – zcela jasně. Snažte se vyslovit o-d-l-i-v a vyslovte to „v“ jako „v“ a zlámete si jazyk. Vyslofte vysloVte a i tu si jazyk zlámete. Kdy, kde, kdo? to „K“ je naprosto jasné „G“ – Gdy, gde, gdo. S tím „k“ je nevyslovitelné.

Difte se, plafte, lofte ryby, bafte se, stafte domy, milujte dífky, nespadněte z láfky, vyvarujte se stáfky, přečtěte si znovu Vdafky Nanynky Kulichové, promlufte neposlušnému synovi do duše, anebo raději vůbec nemlufte, neudafte se. Kdo by se snažil vyslovovat v oněch slovech „v“, neuspěl by.

Zazvonif na zvonek zjistil jsem, že není nigdo doma Dnes ne, aš příště, aš zítra. Uš se tam chystám. Aš já půjdu do nebe, fspomenu si na Tebe. Svaš to provazem. Snašme se nemluvit nahlas. S toho nic nebude. Zmis, ať Tě nevidím, zmiste, zmisme – ale ovšem zmizel, zmizela. Ono to „z“ na svou příležitost číhá a hned je po ruce, když se ta příležitost namátne. Gdyš se namátne.

Tyto ukázky/ukásky rozdílu mezi češtinou mluvenou a psanou pouze dokazují, že základní rozdíly existují, tak jako v jiných řečech a je tedy naše tvrzení, že píšeme jak mluvíme zcela nepodložené. Výše uvedené příklady zdaleka nevyčerpávají dané téma a našli bychom řadu příkladů dalších…

Roj vos se nebespečně přiblížil a ušuš jsem cítil žihadla, ale f poslední chvíli jakoby se nebespečí rosplynulo. Snad tedy po hlupším zamyšlení ta počáteční chuť fpichovat žihadla prostě nějak ty vosy přešla.

Bořek Šindler
Věstník Sokol Sydney

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012