Stalo se doma - prosinec

1 2002 Slovo redakce česky
obálka čísla


    Veliký skandál přinesla zamračená obloha -- jistí vojáci z povolání a civilní zaměstnanci resortu obrany se mohli dopustit trestné činnosti v souvislosti s nákupem palubních výškoměrů pro vojenské letectvo. Zdá se,alespoň na začátku měsíce, že budou mít na triku nejen hospodářskou kriminalitu, ale také zavinění smrti nejméně tří pilotů při pádu vojenských letadel.
1.     Poprvé od odchodu z místa kouče hokejového týmu Pittsburgh Penguins přiletěl do Prahy bývalý trenér slavné české hokejové reprezentace Ivan Hlinka. Potvrdil, že pověřil právníky, aby mu na Pittsburghu vymohli odstupné, protože byl již po čtyřech zápasech letošní sezony vedením klubu odvolán z funkce, přestože má platnou smlouvu až do konce příštího ročníku.
3.     Rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda zvýšilo počet vysílacích hodin do Afghánistánu. Vysílá v ázerbájdžánštině, turkmenštině, farsí a připravuje relace v paštštině a darí.
4.     Česká koruna posílila na historické maximum 32,96 za Euro, v přepočtu 16,86 koruny za marku. Jedním z důvodů je podle odborníků skutečnost, že výsledek platební bilance za třetí čtvrtletí je lepší, než se očekávalo. Dlouhodobě silnou korunu ovlivňuje především příliv zahraničního kapitálu do Česka.
    Bývalý federální ministra Obzina a čtyři další vysocí funkcionáří Státní bezpečnosti stanuli před Obvodním soudem v Praze 6. Jsou obžalováni, že zorganizovali akci Asanace, v níž v letech 1978 až 1984 nutili surovými způsoby signatáře Charty 77, k emigraci.
5.     Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus odmítl v projevu před Evropským parlamentem v Bruselu, další posilování evropského integračního procesu. Bruselská konference se konala k 10. výročí Maastrichtské smlouvy.
    Bill Gates přijel do Prahy představit svůj nový produkt. Jako dar věnuje českým školám operační systém Windows.
7.     Výroky Václava Klause z Bruselu vyvolaly údiv a odmítavé reakce poslanců i prezidenta Havla.
10.     V kauze Asanace, svědčili další svědkové. Někdejší komentátor Hlasu Ameriky Ivan Medek např. vypověděl, jak jej v noci estábáci spoutali, odvezli do lesa, tam jej zmlátili a nechali ležet.
12.     Exekutoři sepsali seznam obrazů, které dříve patřily řediteli TV Nova Vladimíru Železnému a které převedl na jiného majitele, právě z obavy z možné exekuce. Železný dluží miliardu korun bývalému partnerovi, firmě CME.
    Václav Klaus opět potvrdil svůj rezervovaný postoj k Evropské unii. Podle jeho názoru by bylo pro ČR lepší, kdyby do ní nevstoupila, ale vstoupila pouze do společného trhu. Minulý týden se postaral o rozruch v Bruselu, když tam mluvil o "tichém plíživém sjednocování kontinentu."
12.     Vláda schválila vyslání protichemické vojenské jednotky do Afgánistánu.
17.     Zatím nejvýše postavený komunistický pohlavár stanul před soudem. Je jím Lubomír Štrougal, jemuž se klade za vinu, že kryl trojnásobnou vraždu. V roce ve funkci ministra vnitra nařídil, aby pracovníci jeho inspekce nepokračovali v prošetřování tří vražd, jež provedli v roce 1948 příslušníci STB.
19.     Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze sdělil, že byla podána obžaloba na Milouše Jakeše a Jozefa Lenárta, vysoké funkcionáře předlistopadového režimu. Viní je z přípravy rozvracení republiky a z vlastizrady v srpnu 1968 v souvislosti se vstupem vojsk Varšavské smlouvy do Československa.
20.     Nova expanduje na Slovensko. Vladimír Železný, ač má v ČR miliardový dluh a obstavený majetek, získal na Slovensku prostor k uvedeni nového TV kanálu. Dnes oznámil jeho název: JOJ.
21.     V Praze na pěší zóně v paláci Savarin bylo otevřeno Muzeum komunismu. Vybudoval jej a zaplatil Američan Glen Spicker za pomoci historičky Jany Kapellerové. Jsou zde k vidění ukázky "socialistického realismu": Lidové milice, StB, cenzura, pracovní tábory, ale i boj úderníků o překročení plánu aj.
    Václav Havel již podruhé za dobu své funkce stráví vánoce v nemocnici. Dnes o tom rozhodli lékaři, i když se po zápalu plic jeho stav již zlepšil.
27.     Politické seskupení Pravý blok chce nabídnout místo lídra na volební kandidátce bývalému důstojníkovi Bezpečnostní informační služby Vladimíru Hučínovi. Ten je obžalován ze sedmi trestných činů a je již devět měsíců ve vazbě. Jeho případ vzbuzuje podezření, že za jeho zatčením a vězněním jsou dosud fungující komunistické a estébácké síly.
    Tomáš Rosický byl vyhlášen fotbalistou roku 2001.
28.     Soud propustil z vazby po deseti měsících Františka Chvalovského a to na kauci 15 milionů. Tento bývalý šéf českého fotbalu byl obviněn z podvodu na Komerční bance v rozsahu 1,5 miliardy korun.
30.     Sněhová kalamita, vítr a mráz. Tak pokračuje nebývale studená zima v České republice. Silničáři jsou v permanentní práci, lyžaři se radují.
31.     Silvestrovské oslavy proběhly bez větších úrazů.
    Tento měsíc byl (relativně -- oproti jiným) bohatý na stíhání komunistických zločinců. Čtyři kousky téměř najednou, to už je pokrok. Ovšemže "v mezích zákona", jak by řekl Hašek, ale i v mezích schopností jednotlivých soudců vymanit se z komunistického myšlení, nutno dodat. Doufejme, že starých soudcovských struktur bude s příchodem nových soudců ubývat rychlejším tempem, než tomu bylo dosud... Už by bylo po dvanácti letech načase.


Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012