Ensemble Martinů Setkávání * Odcházení

5-6 2007 Kultura česky
obálka čísla

Na koncertě v Zrcadlové kapli Klementina bylo pokřtěno nové „dvojcédéčko“ sympatického souboru Ensemble Martinů. Šéf České filharmonie Václav Riedelbauch a ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík nové nahrávce náležitě popřáli a posluchači si mohli vyslechnout ukázku z kompozic českých soudobých autorů, kteří pro Ensemble Martinů rádi skládají. Tuto skutečnost při křtu nové nahrávky nazvané Setkávání * Odcházení oba významní „kmotři“ velmi kvitovali a vyzdvihli.

Soubor založený již v roce 1978, v novém složení hrající od roku 1993, totiž současnou českou hudbu skutečně skvěle propaguje a svým zajímavým nástrojovým obsazením (klavír, housle, flétna, violoncello) láká skladatele k zajímavým počinům. Navíc pak osobitou interpretací těchto novinek dokáže přesvědčit i takové posluchače, pro něž přijatelnost takzvané vážné hudby končí u Dvořáka.

Čtveřice vynikajících muzikantů ve složení Miroslav Matějka (umělecký šéf souboru, flétna), Radka Preislerová (housle, hraje také v orchestru opery ND), Bledar Zajmi (violoncello, také koncertní mistr v orchestru opery ND) a Markéta Janáčková (klavír, také sólově), v některých skladbách s hosty (Helena Chytrová – housle, Markéta Janáčková – klavír) nahrála skladby osmi českých skladatelů. Název prvního CD – totiž Setkávání - je zvolen podle úvodní, asi nejvýraznější a citově nejpůsobivější skladby, jejímž autorem je vloni zesnulý Otmar Mácha. Následuje nápaditá skladba Partita od Jiřího Temla, inspirovaná lidovými popěvky, které skladatel vtipně zpracovává. Quartetto con flauto Zdeňka Lukáše rozverně ubíhá až přes hloubavé Lento dospěje k malebnému svižnému zakončení. První disk uzavírá lyrická Hukvaldská serenáda Evžena Zámečníka s janáčkovským podtextem.

Druhé CD Odcházení je asi posluchačsky o něco méně vděčné, ale i tady najdeme řadu působivých míst. Variace na melodii Zdálo se mně má panenko v kompozici dalšího autora, který vloni zemřel, Jana J. Fischera, další Quarteto Evžena Zámečníka. Výrazná skladba Báj Václava Riedelbaucha připomene možná stručnou a drsnou, ale magickou severskou vyprávěnku. Quartet in C Miroslava Kubičky vznikl stejně jako i dalších několik skladeb tohoto CD na objednávku Ensemble Martinů a závěrečné Odcházení Jiřího Matyse, zkomponované pod vlivem tragické smrti mladého člověka symbolicky uzavírá tuto nahrávku.

Plastické provedení skvěle sehraného Ensemble Martinů vykouzlilo na obou CD atmosféru radosti z muzicírování, ze života, ale i hloubky prožitku hudby, který na posluchače přenáší. Titul má také krásně graficky zpracovaný booklet, obsahující všechny potřebné informace o skladatelích i hudebnících. Na obálce je použit obraz Jaroslava Kříže s názvem Aleluja.

Setkáváme se s přáteli, zajímavými lidmi, se svými blízkými i nejbližšími, obohacujeme se navzájem. Ale pak odcházíme - nebo oni od nás. A i když se těšíme na další setkání, víme, že už nemusí přijít. Hudba ale zůstává – a setkávání s tou současnou, kterých se nám běžně nenabízí mnoho, jsou v podání Ensemble Martinů cenná.

Vydala Triga,
natočeno ve studiu 1 Českého rozhlasu,
hudební režie Jiří Gemrot.
Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012