100 let skautingu

5-6 2007 Aktuality česky
obálka čísla

Skauting je na světě už téměř 100 let. (Přesně to bude v srpnu 2007.) Za tu dobu prošlo skautskými oddíly na půl miliardy lidí. Jistě není náhoda, že skauty bylo v dětství velké množství těch, kteří dnes mají ve světě i u nás velký vliv. Skauting učí mladé lidi vést – sebe i druhé.

V současné době má skautské hnutí víc než 40 milionů členů v pěti světadílech. Skoro dvě stovky zemí se letos zapojí do velkolepé oslavy Století skautingu. Mezi nimi i Česká republika - tedy 46 tisíc dnešních skautů a asi půl milionu těch, kteří byli skauty v mládí. V rámci projektu Narozeninová párty století proběhnou desítky rozmanitých akcí - českých i těch návazných na celosvětové. Do části oslav se může zapojit i veřejnost. Mezi nejzajímavější události bude patřit letní celosvětové jamboree v Anglii, Slavnost skautských šátků (20. - 22. 4., Praha), Šátkový sv. Jiří (24. 4) či Úsvit druhého století skautingu (1. 8.). Zeptali jsme se Jana Žáčka, tiskového mluvčího českých skautů.

Kolik skautů je organizováno v Praze?

Nyní je to přes pět tisíc skautů v oddílech suchozemského a vodního skautingu.

Co se bude dít během Slavnosti šátků a na den sv. Jiří v Praze?

Na Staroměstském náměstí se shromáždí přes 5000 skautů a jistě i široká sympatizující veřejnost. Celé odpoledne bude koncipované jako show, představí se několik států. Můžeme se těšit na hudbu, ale třeba i na vytvoření největšího šátku na světě, složením z šátků každé země. A na sv. Jiří, v den patrona všech skautů, všichni v republice vyrazíme do práce, do školy či kamkoliv jinam se šátkem kolem krku.

Kam směřuje dnešní skauting?

V proměnách životního stylu se také musí přizpůsobovat, aby děti dokázal zaujmout. Na podzim představíme náš nový výchovný program, konkrétní metodickou pomůcku. Skauting není jen kamarádství, ale i možnost naučit se něco praktického do života. Tudy směřujeme už dlouho a sté narozeniny vnímáme jako začátek nového století skautingu.

Dovětek:

Že skautská výchova opravdu funguje, mohu vidět na svých dvou odrostlých skautech. Lásku k přírodě, potřebu a chuť pomoci bližnímu, schopnost spolupráce, samostatnost a zodpovědnost, to se jim už po skoro 10 let snaží vštěpovat ve skvělém oddíle vodních skautů na Žižkově. Za tu dobu si stihli vybudovat svépomocí nádhernou klubovnu, sjet snad všechny české řeky, obšlapat a prolyžovat naše i některé zahraniční hory, potápět se, jeskyňařit a mnoho dalšího. Nyní již pomáhají dalším pokračovatelům nekonečné skautské štafety. Těch úžasných možností si cení a skauting oba považují za přirozenou součást svého života.

Maf

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012