Přesahy Ferlinghettiho

Básník, spisovatel, dramatik, nakladatel, malíř Lawrence Ferlinghetti (narozen 1919) je v podvědomí veřejnosti spojován s literárními projevy hnutí beatnické generace (A. Ginsberg, G. Corso aj.). Sám se tomuto označení brání a právem. Spektrum jeho zájmů a společenskou aktivit jsou totiž velmi široké. Je ztělesněním renesančního člověka, který si vytyčil vlastní pozitivní životní program.
Ferlinghetti pochází z přistěhovalecké rodiny (italsko-portugalsko- francouzské), období dětství i dospívání trávil ve střídajících se prostředích Evropy a Ameriky. Při studiu na University of North Karolina v Chapell Hill nalézá první básnické vzory (Walt Whitman, Carl Sandburg). Ve druhé světové válce slouží v americkém námořnictvu, jako velící důstojník během invaze v Normandii, v japonském Nagasaki krátce potom, co bylo zničeno atomovou bombou. Vliv válečných zážitků se projevuje v jeho celoživotním díle pacifistickým a angažovaným postojem. Po válce studuje a získává titul magistra umění na Columbia University a doktorát z poezie na pařížské Sorboně. Rozhodující vliv na jeho tvorbu mají Jacques Prévert, Alfred Katin, Mark Van Doren, James Joyce, Henry Miller. S Peterem D. Martinem zakládá v San Francisku legendární knihkupectví City Lights Bookstore (1953), později rozšířené o vydávání vlastních knih, které více než půl století nabízí výhradně paperbacková vydání a slouží jako místo inspirativních schůzek spisovatelů, umělců a intelektuálů. Po vydání Ginsbergova Kvílení (1956) je Ferlinghetti zatčen a obviněn z obscénnosti. Soudní proces, přitahující celonárodní pozornost k sanfranciskému a beatnickému hnutí, s osvobozujícím rozsudkem se stane mezníkem k prvnímu dodatku americké ústavy o svobodě slova týkající se publikování kontroverzních uměleckých děl.
Výstava Lawrence Ferlinghettiho, pořádaná Galerií hlavního města Prahy a George Krevsky Gallery v San Francisku, představuje přes osmdesát maleb a kreseb (plátno, papír) od konce sedmdesátých let po současnost. Výhradně figurativními díly autor nepřestává reagovat na aktuální podněty témat ekologických (Zánik přírody) nebo politických (Policia Oaxaca, Třetí světová válka). Motiv světla (i v názvu nakladatelství) je pro umělce stěžejním motivem. Výtvarná část díla již byla prezentována na samostatných výstavách v USA a po Evropě. Působí stejně silně jako jeho básně, nadto velice důrazně. Za její přímočarostí se skrývá bohatý významový svět se sociálními i politickými aspekty. Z veškeré Ferlinghettiho tvorby, paralelně vznikající již desítky let, je na pražské výstavě zdůrazněna textově-obrazová část v podobě mozaiky, doplněné biografickou částí. I malou kolekcí zaměřenou k umělcově návštěvě v Praze (u příležitosti Pražského festivalu spisovatelů - 1998 s např. navštívením hrobu F. Kafky). Výstavní expozici doplňují audiovizuální záznamy, které přibližují Ferlinghettiho mimořádné schopnosti dramatické, záběry z jeho všedního života, prostoupené jeho filozofickými úvahami a myšlenkami. K prodeji jsou tři publikace, v průběhu výstavy připraveny přednášky.
Biograficky pojatá výstava Obrazy a básně (v suterénu Domu U Zlatého prstenu do 13. května 2007) představuje Lawrence Ferlinghettiho jako všestrannou osobnost, zde se zaměřením na jeho malířské dílo.
Olga SzymanskáJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad