Paní Hilda

11-12 2001 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

    ... Udělali jste nám velikou radost zveřejněním článku o Hildě. Potvrzuji, že je to kromobyčejně významný člověk, nejen věkem, nýbrž i otevřenosti ke všemu dobrému. je moudrá, radostně snášející vše, čím ji život obdařil, ale i to, co ji vzal bere jako dar. Stala se n.ám, spoluvězeňkyním totalitní nenávisti, vzorem. Ze nezahořkla a vděčně vytěžila i z dlouholetého vězení.
    Hildu jsem poznala až po r. 1969, kdy docházela k nám do Brna. Scházely jsme se v hotelu Grand v Zahrádce. Říkaly jsme tomu babinec. Po roce 1989 se scházíme v Praze a v Olomouci, kam Hilda také pravidelně docházela. Nyní už má větší nesnáze se zdravím, takže se omezila na pražskou schůzku. Já dojíždím na obě místa a stále více obdivuji její vitalitu. Ona je opravdu hvězda. Žije plně a hluboce křesťanským i společenským životem. Nikoho neodmítne, každý otevřený člověk se při styku s ní dostává na stejnou vlnu vnímání a projevu. To jste ostatně zažila, viďte?
    Vzpomínám si, jak jsme před dvěma lety na zájezdu po Francii měly v Lurdech setkání s ostatními poutníky - Němci, Italy, Iry. Představitelé každého národa předvedli narychlo připravené vystoupení, scénky... My jsme volily lidové písně a při Chodíme, chodíme hore po dědině jsme sklidily obrovský aplaus. A Hilda pohotově moderovala. Anglicky, německy, francouzsky a stala se takto srdcem této mezinárodní sešlosti. Korunovala ji tím, že se jí blíží devadesát let, nevycházeli z úžasu. lidé typu Hildy přetvářejí svět, aniž se o to snaží...


J. A. Mazalova, Brno

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012