Námožní deník Erwina Dubského

Galerie Rudolfinum vystavuje ojedinělou sbírku fotografií ze 70. let 19. století z Japonska, kterou nashromáždil na cestě kolem světa Erwin Antonín Anna Dubský, příslušník starobylého zemského šlechtického rodu, sídlícího v 19. století na moravském zámku Lysice.
Loď korveta Erzherzog Friedrich vyplula z rakouského válečného přístavu Pula v květnu r. 1874. Erwin Dubský byl na tuto cestu kolem světa přidělen jako první důstojník. Loď směřovala přes Suezský průplav do Adenu, k břehům ostrova Cejlon, do Singapuru, dále k Hongkongu a Šanghaji. Poté opustila Čínu a v říjnu 1874 doplula do Nagasaki. Japonské císařství bylo jedním z hlavních cílů cesty. Jedním z oficiálních poslání výpravy bylo i sledování přechodu Venuše před Sluncem, tedy astronomického úkazu, neboť jedna z nejlepších lokalit pro tento výzkum byla japonská Jokohama. V prosinci 1874 dokonce členové výpravy navštívili japonského císaře Mucuhita s poselstvím od rakouského císaře. Zpáteční cesta protínala Atlantik, krátce zakotvila na Azorských ostrovech a v Gibraltaru. Posledními zastávkami plavby byly přístavy Alžír, Palermo a konečně základna v Pule, kam dorazila v červnu 1876. Erwin Dubský během této dlouhé plavby nashromáždil řadu uměleckých děl, etnografický materiál i dobovou dokumentaci. Přes historické peripetie se i dnes v lysickém zámku nacházejí zajímavé ukázky japonských a čínských uměleckých řemesel, soubor porcelánu, lakových výrobků, nádoby z bronzu. Výrazná je kolekce japonských zbraní, především mečů a jejich doplňků.
Nejvýznamnější částí Dubského sbírky je ale soubor devíti fotografických alb obsahujících volné kartony s více jak 500 fotografiemi z většiny zemí, které expedice navštívila. Ačkoli se původně badatelé domnívali, že Dubský záběry sám fotografoval, cíleným výzkumem se potvrdilo, že v kolekci jsou pouze autorská díla profesionálních mistrů. Dubský fotografie cíleně sbíral a během plavby pravidelně procházel fotografická studia v jednotlivých zemích. Shromáždil tak světově jedinečný soubor. Fotografie byly uloženy v depozitáři lysického zámku a teprve jejich uměleckohistorický průzkum odhalil jejich naprostou originalitu. Nejznámější osobnosti japonské fotografie konce 19. století byli Ueno Hikoma z Nagasaki, Ičida Sóta z Kóbe či Učida Kuiči (mezi jeho nejznámější záběry patří portréty císaře Meidžiho a císařovny Šoken z r. 1872) a Raimund von Stillfried-Ratenicz, činní v Tokiu a Jokohamě. Hlavními náměty byly pohledy na známá místa, krajinné scenérie, ale i první pokusy o komponovanou fotografii s motivy tradičních japonských činností, jako bylo servírování čaje, hra na hudební nástroje, tanec, meditace, cvičení se v bojových uměních a pod. Významnou složkou kolekce jsou též studiové portréty krasavic a elegánů. Málokdo u nás ví, že k prvním fotografům v Japonsku patřil i chomutovský rodák Raimund von Stillfried- Ratenicz, jehož ateliér v Jokohamě vychoval v letech 1871 - 1885 celou generaci japonských umělců. Jeho fotografie zachycují původní obyvatele, jejich tradice a obyčeje. Byl to právě on a jeho učitel Beato, kteří svoji tvorbou zformovali směřování japonské fotografie na konci 19. století. Vzhledem k citlivosti originálů je výstava rozdělena do dvou částí, které budou zpřístupněny v tematicky rovnocenných cyklech - první od zahájení výstavy, tedy od 7. prosince 2006 do 5. února 2007, a druhý od 7. února do 15. dubna 2007.
Helena KarasováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad