Mikuláš Dačický z Heslova

Znamení Kozoroha 22.12.--20.1.
Ten, kdo se narodil v tomto znamení, na přelomu roku starého a nového, nemívá oči upřené do hvězdných výšek, ale stojí oběma nohama pevně na zemi. Má smysl pro ironický humor. Miluje vzrušení a dobrodružství. Váží si svých předků. Žení se zpravidla v pozdějším věku. Ve stáří bývá usedlý, konzervativní a kritický ke svému okolí.
Moje poslední vyprávění bude o muži, kterého většina autorů vědeckých děl z oboru historie, případně literatury příliš nechválí. Podle jedněch byl zpustlý pijan a rváč a žen milovník, podle jiných muž oddaný víře podobojí a vlastenec. Nic o budoucím osudu právě narozeného chlapečka Mikuláše nevěděli jeho rodiče. Otec Ondřej Dačický a matka Dorotka z Práchňan vítali s radostí den před Štědrým večerem 23. 12. 1555 přírůstek do rodiny. Bylo to v pěkném domě v druhém nejvýznamnějším městě království Kutné Hoře. Otec byl erbovním měšťanem, maminka pocházela z drobné šlechty. Rodina byla zámožná a podle tehdejšího obyčeje poskytla synovi dobré vzdělání v kladrubském klášteře. Po ukončení studií se vydal na obvyklou zkušenou do Evropy, aby po návratu žil způsobem obvyklým pro synky z bohatých rodin. České země, především Praha, byly za císaře Maxmiliána II. a Rudolfa II. středem Habsburské monarchie a nakonec sídelním městem rozlehlé říše. Společnost byla mezinárodní, pobývala tu řada Španělů, Italů, Nizozemců. K dobovému koloritu patřilo dobré jídlo a pití. Při četných společenských příležitostech se nenechali hostitelé zahanbit. Kromě vzdělanosti museli šlechtičtí synkové dobře tančit, jezdit na koni a vládnout šermířskou zbraní. Souboje byly běžnou záležitostí a často vznikaly z pouhé horkokrevnosti mladých kavalírů. Život byl v 16. století pro šlechtické i měšťanské synky opravdu pestrý. I když většina z nich byla vychovávána v přísné evangelické víře, přesto užívali života plnými doušky. V četných krčmách popíjeli do časných ranních hodin, aby se potom vraceli domů za mocného hlaholu a s hlavami rozpálenými pěnivým mokem či dobrým vínem. Není divu, že počestní měšťané a jejich matrony probuzeni rozhořčeně vstávali a často se hlavy rozdováděných mladíků ocitly pod nevábně vonící sprškou z nádob, které neodlučně patřily k vybavení ložnic. Jak vypadaly ulice Prahy, zaznamenal např. Holanďan F. Moryson po své návštěvě v roce 1591:
"...ulice jsou špinavé, některá stavení z cihel, povětšině ze dřeva a hlíny a pokud by přišli Turci, puch by je zahnal lépe než opevnění ostatně velmi chatrné..."
A tak patrně pozdní návraty nebyly ani bezpečné, ani pohodlné a překonávala je patrně jenom mladická bujarost. Vraťme se k našemu panu Mikulášovi. Když zemřel jeho otec Ondřej, musil se vrátit do Kutné Hory, aby převzal otcovo dědictví, které nebylo nejmenší. Nic nezměnil v rodném městě na svém chování. Díky dobrému hmotnému zajištění žil dál bezstarostným způsobem renesančního šlechtice. Jeho život byl solí v očích počestných kutnohorských měšťanů. Nazývali ho rváčem, pijanem a sukničkářem, tehdy se říkalo frejířem. Možná spíše určitě lze za tímto odsudkem vycítit závist a zcela určitě nelibost a obavy o věrnost manželek a ctnost dcer. Podle zachovaných portrétů byl p. Mikuláš Dačický z Heslova muž pěkného vzhledu, štíhlé pružné postavy, tmavých vlasů a jiskrných očí, v nichž se zračil bystrý rozum, dobrý postřeh a ironický pohled na svět. Dobře se oblékal podle dobové módy. Jistě se tím značně lišil od svých současníků, které popisuje benediktinský opat Němec Jan Butzbach následovně: "Bohatší jsou většinou jako epikurejci tak tuční, že jsou nuceni nositi přestávající tělo v obvazech (šlích), které jsou na krku upevněny. Muži jsou silné postavy, hranatí a svalnatí. Též ženy jsou masité a tělnaté," a pokračuje: "Lid zdá se být velmi nakloněn smyslným radostem a oddává se zvláště potom rád tělesným chtíčům, když jídlem a pitím připravil veselou hodinku..." Ovšem nebyl-li opat zaujatý, ostatně v klášteřích také nevynikají přílišnou střídmostí.
Pan Mikuláš pohotově ovládal svůj kord, což se mu stalo na část života osudným. V r. 1582 jako šestadvacetiletý zabil v souboji pana Novohradského z Kolovrat a do r. 1615 se táhl spor s pozůstalými po zabitém. Tedy celých 33 let je vidět, že pomalost soudů v zemích českých není novinkou. Ovšem pan Mikuláš během sporu ochutnal i život ve vězení, což byla jistě trpká zkušenost. V pozdně středním věku se oženil, ale jenom velmi zvolna opouštěl svoje mládenecké zvyky. Vztah k ;rodné zemi a zájem o její osudy byl opravdový, a tak porážka stavovského povstání a následná staroměstská exekuce pro stárnoucího muže znamenala pohromu a s hlubokým zármutkem sledoval vývoj v zemi. Zděšení a žalost nad rychle se zhoršujícím stavem druhdy kvetoucího království se odrazilo jak v Pamětech, které jsou pokračováním kronikářských záznamů rodiny jeho matky, tak zápisků otcových. Rýmovaná a mravokárná "Prostopravda" je pramenem po poznání myšlení na přelomu 16. a počátku 17. století. Zkrušen událostmi zemřel pochmurného listopadového dne 1626 v Horách Kutných, kde je také pochován.
Jana Volfová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad