KAMENY Karla Prantla

Ve chvíli, kdy za sebou uslyšíte "těch soch se dotýkat můžete", třeba pocítíte, že nejenom můžete, ale musíte. Mně se to stalo -- kámen k tomu přímo vybízí. A Kameny Karla Prantla jsou tvořeny především pro tento účel.
Retrospektivní výstava umělecké i lidské osobnosti, která se v 60. letech významně podílela na utváření názoru českých i slovenských sochařů (např. Jiří Seifert ad.) a přinesla široké možnosti srovnání vlastních prací na sympoziích (především v St. Margareten), představuje díla z majetku autora a ze soukromých sbírek z Itálie a z Německa. Přes šedesát středních a menších objektů je zdařile instalováno ve třech podlažích kubistického Domu u černé Matky boží v Praze a obdivováno domácími a stejně tak zahraničními návštěvníky právě pro onu symbiózu soch a zvoleného prostoru.
Zásluhou historičky umění českého původu Miroslavy Hájek (dnes žijící v Itálii), která se dílem Karla Prantla zabývá již přes třicet let, se podařilo Českému muzeu výtvarných umění a Rakouskému institutu v Praze přesvědčit umělce, aby se tu prezentoval výběrem za své celoživotní
tvorby. Kameny vybízejí k dotyku. Tvary jsou z granitu, pískovců, žuly, mramorů, amazonitu a serpentinu, hladce opracovávány. Kde oko nestačí postřehnout či rozeznat nepatrné prohlubně a zvlnění povrchů, má svoje místo dlaň a ruka. Tedy kameny jsou určeny, podle mne, i nevidomým. Některé z nich jsou podle názvu určeny navíc k meditaci.
Výstava Karla Prantla (v ČMVU do 6. ledna 2002) je podle organizátorů "jedním z důležitých příspěvků nejen ve snahách zapojení České republiky do Evropské unie... zároveň důležitým příspěvkem k rozvíjení vzájemných Rakousko-českých vztahů."
Nenechte si ji ujít.
Olga Szymanská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad