Přátelé československé hudby v San Diegu, Kalifornie

11-12 2001 Kultura česky
obálka čísla

    Tato organizace byla založena r. 1983 na popud profesora dr. Jaroslava Mráčka (1929-1999), který se narodil v Kanadě českým rodičům. Byl muzikologem a profesorem hudby na San Diego State University, mluvil velmi dobře česky a vždy a všude propagoval čsl. Klasickou hudbu. Tehdy připravoval velké oslavy na uctění památky Bedřicha Smetany, který před sto lety 1884 zemřel. Oslavy bylo nutno včas ohlásit tisícům zájemců v USA i v jiných zemích. Dále bylo třeba peněz, a proto jsme zahájili velkou kampaň mezi milovníky klasické hudby. Mimoto jsme dostali příspěvky od různých českých a amerických nadací. Bylo nás tehdy asi 10, kteří jsme prof. Mráčkovi pomáhala a poslali asi 20 000 dopisů. Mezinárodní hudební konference a oslavy trvaly 11 dní. Během dne byly na univerzitě muzikologické přednášky a každý večer byl koncert české hudby. Média o tom přinášela denně zprávy. Mezi přednášejícími byli tehdy Karel Husa, dnes už slavný český skladatel, muzikologové Jahn Clapham a John Tyrrell z Anglie, a mnozí jiní. Tehdy byla také provedena celá Má vlast, a to poprvé na západním pobřeží Ameriky. Hráli zde mj. umělci Martina Maixnerová (piano) a Pavel Prantl (housle). Tehdy přijeli ze Singapuru. Dále zde koncertoval František Smetana (cello) a mnozí jiní. Karel Husa několikrát dirigoval symfonický orchestr města San Diega.
    Když oslavy skončily, rozhodli jsme se v ;práci pokračovat. Každým rokem jsme znovu žádali naše dárce o další příspěvky a z jejich darů pořádali aspoň jeden koncert klasické hudby pro Američany a krajany. Účinkoval zde na příklad Rudolf Firkušný, Miluška Šimková, sopranistka opery v Sydney, Zdeněk Prouza a Miloš Sádlo (cello), Adam Skoumal a dnes už světoznámý koncertní pianista Radoslav Kvapil. V roce 1999 zde hrálo výborné Škampovo kvarteto. Letos v říjnu se konal koncert pianisty Jana Novotného, profesora pražské konzervatoře.
    A tak zde propagujeme to nejlepší, co naše národy vytvořily -- naši hudbu. Američané ji mají rádi a hodně nás finančně podporují a pravidelně navštěvují naše koncerty.


Marie Dolanská, jednatelka společnosti Přátelé čsl. hudby

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012