Celostátní prehlídka choreografií folklorních souboru

11-12 2006 Kultura česky
obálka čísla

25. 11. 2006 - Nový Bydžov

Soubory: Gaudeamus Praha, Hlubina Ostrava, Jarošovci a Jarošáeek Milník, Kamýean Kamýk nad Vltavou, Kohoutek Chrudim s muzikou Karmazín, Krajina Olomouc, Olšina Orlová, Ostravieka Frýdek-Místek, Rosénka Praha

Pořadatel: NIPOS - útvar ARTAMA Praha, SDTT Praha

Spolupořadatel: NÚLK Strážnice

Celá přehlídka s podtitulem - tvůrčí taneční dílna - byla velice motivující a inspirující. Představilo se devět kvalitních souborů s třinácti choreografiemi. Výsledky jejich práce a jejich nadšení na scéně považujeme za velice poučné. Věříme, že i díky této přehlídce dostala mládež možnost nahlédnout do nejkvalitnějších dílen lidového tance, a věříme, že se to odrazí v jejich další práci na zkouškách i na jevišti.

Soubory již mnoho let postrádají setkání na celostátní úrovni. Vždyť takové setkání je nejcennější školou pro budoucí vedoucí či regionální porotce. Mohou jen litovat ti, kteří nebyli při tom.

Podařilo se sestavit porotu z velkých odborníků. Její postřehy, rozbory, rady a poučení nikoho neurazily, ale jistě donutily více o práci přemýšlet. V letošním roce byli členy lektorského sboru (podle abecedy): choreografka Ladislava Košíková, choreografka Jiřina Mlíkovská, výtvarnice a scénáristka Kamila Skopová, choreografka a taneční etnochoreoložka Daniela Stavělová, režisérka Magdalena Švecová, etnomuzikolog Lubomír Tyllner a choreograf, řídící učitel Miloš Vršecký.

Škoda jen, že nemohla večer proběhnout výměna zkušeností vedoucích a neformální setkání mladých při muzice. Tolik mladých nadšených muzikantů, zpívajících, tančících mladých lidí vidět pod jednou střechou v dnešní době je skoro malý zázrak.

Do dalších ročníků - snad více souborů, možnost nabídnout účast vedoucím všech dospěláckých souborů, pořádat to i jako vzdělávací a metodickou akci.

Z názorů a reakcí účastníků vybrala: Jana Rychtová, odb. pracovnice NIPOS ARTAMA Praha
Autorka fotografií
Hana Sládková
Český dialog 25

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012