Pražská divadelní nadílka

11-12 2006 Kultura česky
obálka čísla

Divadelní sezóna je v plném proudu a kdo pražské scény sleduje důkladněji, se nepřestává se divit, kolik novinek a změn letošní podzim přináší. Pomineme prozatím ty, o nichž se již mnoho psalo - a to například znovuotevření Hudebního divadla Karlín nebo zahájení na zcela nové muzikálové scéně v Paláci u Hybernů. K těmto (staro)novým scénám se někdy příště vrátíme podrobněji. Zaměříme se dnes spíš na scény malé a střední, protože i z nich se změny, novinky a premiéry doslova valí.

Tak například Městská divadla pražská zahájila novou sezónu s novým vedením. Ředitel Ondřej Zajíc dal dohromady pro obě divadla, ABC i Rokoko, jediný silný herecký soubor.

Tuto změnu oznámili divadelníci komponovaným galavečerem "Tunelem k sobě", jímž odlehčeným způsobem představili nové plány. MDP mají i nové logo a zavedly nový systém předplatného. Jednotné ceny vstupenek mají obě divadla a koupit si je můžete v kterékoli z obou pokladen. Svých "5 minut slávy" si zase mohli užít přihlášení jednotlivci i skupiny v divadle Rokoko, které tak dalo příležitost k hereckým kreacím a možná i k opravdové roli.

Nový repertoár ABC nabízí např. Molliérova Scapinova šibalství v režii vynikajícího ruského režiséra Sergeje Fedotova, žijícího v Praze (v Dlouhé hrají jeho Molliéra), v Rokoku to bude "nejlehčí hra o nejtěžších věcech" Marvinův pokoj od amerického dramatika podlehnuvšímu viru HIV Scotta Mc Phersona.

Nový divadelní soubor hraje i v divadle s novým názvem Palace (v pasáži Jalta). Střídá se tu se souborem černého divadla a připravilo hned několik premiér: Nejlákavěji zní asi Kachna na pomerančích (William Douglas Home) v režii Martina Stropnického, který si ve hře i s Veronikou Žilkovou zahraje. Principálem, jak si na internetových stránkách říká (ale také ředitelem a majitelem) divadla je Alexej Pyško. Soubor disponuje zvučnými jmény vlastních herců i hostů (namátkou Jan Hartl, Vojta Kotek, Ondřej Vetchý, z dam pak Valerie Zawadská, Agáta Hanychová, Nela Boudová a mnozí další) a i další hry z repertoáru slibují kvalitní zábavu. Divadlo oznamuje, že hodlá často vyjíždět za diváky i mimo Prahu.

Další nový soubor s názvem TY2 vznikl v Malém Nosticově divadle nad Čertovkou. Malý soubor pod vedením herečky a manažerky Jitky Sedláčkové a produkční Gabriely Pejchalové (obě se dle vyjádření střídají v pozici ředitelky a uklízečky) hodlá spolupracovat s Jaroslavem Duškem. Ten zde nyní režíruje Krále Ubu, v němž si hlavní role zahrají Bohumil Klepl a právě Jitka Sedláčková. Snad tenhle lákavý titul naučí diváky, kde na Kampě Nosticovo divadlo hledat.

Maf

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012