Oslavy 60. výročí vyhlášení Mezinárodního dne studentstva

Při příležitosti 60. výročí Mezinárodního dne studentstva, svátku, který prosadili čeští vysokoškolští studenti spolu se spojeneckými studenty v Londýně v roce 1941, se 19. listopadu sešli v Praze někteří z tehdejších organizátorů. Na slavnostním shromáždění v staroslavné aule Karolina Univerzity Karlovy si účastníci připomněli pohnuté události roku 1939.
Mohutná protiněmecká demonstrace ve výroční den vzniku Československé republiky 28. října 1939 v centru Prahy byla surově potlačena. Při střelbě byl smrtelně zraněn i Jan Opletal, který zemřel 11. listopadu. Jeho pohřeb se proměnil v novou demonstraci proti okupantům. Německá policie a oddíly SS obsadily 17. listopadu vysokoškolské koleje v Praze a v Brně a odvlekly přes 1200 studentů. Téhož dne Němci popravili bez soudu devět studentů, ostatní přepravili do koncentračního tábora Sachsenhausen a s okamžitou platností uzavřeli české vysoké školy.
Osmi osobnostem, které se významně zasloužily o vznik tohoto svátku, Univerzita Karlova udělila stříbrnou medaili. Ocenění osobně převzal také ing. Lubor Zink, dále baronka Lena Jager, členka britské Sněmovny lordů, MUDr. Karel Macháček a Václav Straka.
Rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm v úvodním projevu mj. řekl, že "kráčíme cestou plnou hledání, cestou zákrutů a omylů, ale je to cesta vedoucí nezpochybnitelně ke svobodnému uspořádání poměrů uvnitř země. Naše úspěchy, stejně jako naše omyly a chyby jsou obrazem nás samotných. Ve svobodném uspořádání, kdy je každý jednotlivec nadán svobodným rozhodováním, nese současně i svůj díl odpovědnosti. Není za koho se skrýt, není na koho svádět vinu. Za svůj osud jsme odpovědni sami. To je druhá strana jedné mince, s názvem svoboda...".
PhDr. Olga Bezděková PhDr., Jaroslav Veteška
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad