Kanadský novinář českého původu Lubor Zink opět v Praze

11-12 2001 Aktuality česky
obálka čísla Autogramiáda nové knihy Bořivoje Čelovského

    V předvečer oslav Mezinárodního dne studentstva, v pátek 16. listopadu 2001, v literární kavárně knihkupectví Academia na Václavském náměstí v Praze, se uskutečnila autogramiáda nejnovější knihy historika a spisovatele Bořivoje Čelovského Kopiník svobody. Jak již podtitul knihy napovídá, přibližuje život a dílo nevšedního novináře. Tím novinářem je Lubor Zink.
    V průběhu autogramiády vystoupil významný český historik PhDr. Josef Hanzal a ocenil přínos Čelovského díla pro českou historiografii. Vyzdvihl i jeho ryzí charakter a lidskost a také přínos k aktuálnímu dění u nás (např. brožura Konec českého tisku?). Pozdravil i přítomného Lubora Zinka, který dopoledne přicestoval z kanadské Ottawy. Nacistická okupace donutila Zinka po 17. listopadu 1939 opustit vlast. Během druhé světové války žil, pracoval a bojoval v Anglii. Podruhé to byl nástup komunismu v Československu, který z něho udělal exulanta, tentokrát navždy... Psal se rok 1948. V cizí zemi a v cizím jazyce se záhy vypracoval na předního novináře a politického komentátora. Za svůj neobyčejný život napsal 6 500 komentářů, sloupků, úvodníků a esejů. Dobrou polovinu z nich věnoval studené válce. Jeho sloupky se staly pověstnou součástí kanadské žurnalistiky a vycházely po celém světě.
    Zinkovu osobnost vystihují dvě významné zásluhy: vyhlášení 17. listopadu Mezinárodním dnem studentstva a boj proti světovému komunismu. Hlavním nástrojem v boji nebylo kopí, jak by se mohlo zdát, nýbrž novinářské pero, břitké, výstižné a srozumitelné. Kopí nekompromisní a mnohdy nelítostné. Bořivoj Čelovský právem nazývá Zinka kopiníkem podle husitských bojovníků, kteří s kopím v ruce stáli vždy v první řadě a nikdy nehleděli na množství...
    Lubor Zink v úvodu autogramiády poděkoval dr. Čelovskému za práci při sestavení jeho biografie. Podivil se, že si někdo všiml jeho činnosti. "Dělal jsem celý život to, co jsem považoval za svou povinnost. Já jsem se nekoukal přes rameno, zda někdo pozoruje, co dělám. Mu sel jsem si k tomu vytvořit podmínky," dodal Zink.
    Kniha Kopiník svobody nebyla, jak bývá zvykem, pokřtěna rozlitým šampaňským, ale poklepáním malé dřevěné sovy, která symbolizuje moudrost.


Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012