Komunistický radní pracuje pro nadnárodní společnost

11-12 2001 Aktuality česky
obálka čísla Komunisté odmítají nadnárodní korporace, ale zároveň pro ně pracují.
Odpůrci stavby supermarketu se tomu podivují.

Člen Komunistické strany Čech a Moravy, člen brněnského městského zastupitelstva a člen investiční komise městské rady, hájí zájmy nadnárodní obchodní společnosti Ahold. Jako pracovník této firmy má zastupitel Jiří Eibel na starosti výstavbu supermarketů.
Odpůrci plánované stavby jednoho ze supermarketů v Brně však poukazují na to, že v jeho případě hrozí střet zájmů a navíc Eibelovo jednání považují za pochybené. "Je naprosto absurdní, že KSČM upozorňuje na nebezpečí fungování nadnárodních korporací, a přitom jejich zastupitelé pro ně pracují," tvrdí jeden z odpůrců stavby supermarketu, Martin Ander z brněnské pobočky sdružení Nesehnutí.

Působení zastupitele hrozí střetem zájmů

Ander také upozornil, že Eibelovo členství v investiční komisi městské rady hrozí střetem zájmů, neboť komise například navrhuje, jakým způsobem se bude město finančně podílet na stavbách souvisejících s budoucím supermarketem.
"Čí zájmy vlastně zastupitel Eibel v investiční komisi zastupuje? Zájmy svých voličů, zájmy své, nebo zájmy firmy Ahold?" podivuje se Ander.
Zastupitel Eibel však na svém počínání neshledává nic nesprávného. Podle něj společnost Ahold převzala a přebudovala tehdejší obchodní síť v souladu s právním řádem. Podle Eibela obchody provozuje na vysoké úrovni a zaměstnává v republice zhruba jedenáct tisíc lidí.
"Navíc podle mé zkušenosti se zahraniční firmy chovají k zaměstnancům leckdy lépe než domácí," uvedl Eibel. Tvrdí, že tedy není nic špatného na tom, když jako zaměstnanec zodpovědný za stavby pro tuto firmu pracuje. Odmítá také možnost, že by v tomto případě šlo o střet zájmů. "Když se konala obchodní soutěž na investora v této lokalitě, já jsem vůbec nevěděl, že se jí Ahold zúčastnil," prohlásil Eibel.

Radní nařčení odmítá

Navíc zdůraznil, že je zastupitel městského zastupitelstva a o investici Aholdu rozhodovalo zastupitelstvo místní. Problém nevidí ani v souvisejících investicích, které by mělo platit i město. "Výstavba lávky přes silnici, o kterou v tomto případě jde, jsem v době, kdy se o ní jednalo, vůbec neměl ve firmě na starost," odmítá jakékoliv nařčení člen KSČM.
Odpůrce stavby Ander však s jeho argumenty nesouhlasí. "Je to zvláštní. Oficiálně proti těmto firmám komunisté bojují, a přitom jim pomáhají budovat nová odbytiště," prohlásil Ander.
O stavbu supermarketu na sídlišti Nový Lískovec se vedou spory již několik měsíců. Část obyvatel sídliště výstavbu areálu firmy Ahold odmítá. Má vyrůst na posledním volném prostranství v centru desetitisícového sídliště. Spor se vyhrotil, když zástupci nadnárodní firmy prohlásili, že pokud nebudou moci postavit nový supermarket, současnou samoobsluhu, jedinou velkou na sídlišti, bez náhrady uzavřou. Odpůrci projektu z řad místních obyvatel to označili za vydírání a proti záměru firmy a místní radnice před několika měsíci sepsali i petici. Tu dosud podepsalo přes sedm set obyvatel.


Dušan Stuchlík, Lidové noviny 12. listopadu 2001

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012