Senioři k počítačům!

10 2006 Ostatní česky
obálka čísla

Možná to znáte: Celý život se za něčím honíte. Lítáte věčně mezi prací a rodinou, jste nuceni každý den vstřebávat do své mysli desítky věcí a řešit zástup neodkladných problémů, a vaší nejčastější odpovědí na jakékoli nabídky z vašeho okolí je: Na to já nemám čas!

A pak najednou padne šedesátka, a než se stačíte vzpamatovat z šoku, jste rovnýma nohama v důchodu. Někdo to vezme jako vysvobození, jiný jako trest. Každopádně jedno je pak jisté: Teď už budete mít navždy času dost na cokoliv. Zbývá najít odpověď na klíčovou otázku: Co budu s tím volným časem dělat?

Nechci rozebírat strasti seniorů při tomto nelehkém rozhodování, protože mi to - jakožto člověku, majícímu do důchodu ještě daleko - nepřísluší.

Pokud jste však senior typu "miluji objevování nových věcí", mám pro vás ideální řešení! A tím je počítač v kombinaci s internetem.

Jestliže se nebojíte techniky, nebo jste dokonce na počítači už někdy pracovali, pak určitě víte, že internet vám umožní ideální kontakt se světem, aniž byste museli opustit pohodlí svého domova.

Jestliže čtete tyto řádky z obrazovky počítače, pak nemusím nic vysvětlovat, protože vám už je všechno dávno jasné. Proto se chci zaměřit spíše na ty, kteří počítač a internet doma zatím nemají, a to prostřednictvím jejich dětí.

Vězte, že tím jim dáte dárek, který totálně změní kvalitu jejich života, dárek, o jehož významu pro ně se vám teď ani nezdá. Umožníte jim tím totiž objevit naprosto nový svět, nového koníčka, dáte jim možnost komunikovat snadno a často nejen s vámi a vašimi rodiči, ale i s dalšími lidmi, které by jinak nikdy neměli možnost poznat.

Díky počítači získají možnost realizovat své sny z mládí, budou moci pro své potomky zaznamenávat své myšlenky a vzpomínky, budou moci efektivně tvořit, vzdělávat se, "cestovat" po světě, bavit se, hledat inspiraci, nacházet nové nápady, poznávat zajímavé osobnosti a příběhy....

Stanou se prostě rázem téměř nezávislí na své "důchodcovské samotě", a to jim nesporně prodlouží jejich život.

Naučte je hlavně překonat počáteční strach z techniky tím, že se jim budete často a trpělivě věnovat, že jim budete nablízku při jejich náročné objevitelské misi.

Pavel Loužecký www.pozitivni-noviny.cz

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012