Dopis z Tasmánie

10 2006 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

?rok uběhl a já si občas počtu ve Vašem krásném kalendáři. Ráda čtu historické články a o králích a knížatech. Malou perličku: že K. Hynek Mácha chodil u nás na zříceninu hradu Zvěřince, to jsme věděli už ve škole, ale že jeho rod pocházel z Měšetic, to nám neřekli. Náš domek byl u rybníka na konci Sedlce, nad ním byl hřbitov a za ním malý kousek Měštice (jak jsme my říkali), za nimi Lidkovice, Jesenice a Krásná Hora, o které je v tom kalendáři také psáno.

Je to moc hezký pocit, když se člověk nad hrobem dočte takové krásy o svém rodném kraji.

Když se v Sedlci narodil můj bratr, bylo mi deset let a musela jsem ho opatrovat, když máma chodila na pole o našich školních prázdninách v roce 1931. Já a moje sestra (o dva roky mladší) jsme se narodily v Boru u Sedlčan v rodině místního kováře. Pak se rodiče párkrát stěhovali, až se zmohli na vlastní domek v Sedlci.

Když jsme bydleli v Prčici, chodila jsem do Sedlecké školy na sokolská cvičení, kde byl bratr Pavliš náčelníkem pro muže a jeho žena náčelnicí pro ženy a dorost. Také s námi cvičila sestra Majda Hásková, dcera majitele prčického zámku, který měl v erbu růžici Rožmberků.

Prosím, pošlete mi i další kalendář?

Moc Vás zdravím a přeji hodně zdraví i štěstí.

Ema Kadlecová, Tasmánie

Pozn. redakce:

Děkuji velice milé paní Kadlecové, kalendář rádi pošleme a přejeme ji zdravíčko v jejím požehnaném věku. Já osobně vzpomínám i na moc milé setkání s ní v tasmánském Garricku, na její české výborné knedlo vepřo zélo a také se smutkem na jejího syna Mirka, výtvarníka, který předčasně zemřel?

(ES)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012