Cimbálová muzika Jaroslava Čecha čili Čechovci

Tahle skvělá parta muzikantů se zná od chlapeckých let, kdy je stmelil učitel z Lidové školy umění, jehož jméno dodnes kapela nese, ačkoli zemřel již v roce 1970. Tímto rokem se datuje také oficiální vznik kapely. Tvoří ji po celá léta 10 zapálených muzikantů a zpěvačka. Všichni mají svá občanská povolání, ale moravská písnička je jim celoživotní láskou a v jejich podání dosahuje obdivuhodné čistoty a krásy.
Doma na Moravě a v Čechách hrají Čechovci již mnoho let často pro sportovce. Tohle zvláštní spojení začalo už před lety. Řada vynikajících sportovců i činovníků, pocházejících většinou z Moravy, spolupracuje s kapelou už dlouho, takže není divu, že v poslední době moravský folklór v podání Čechovců zazněl například na plese olympioniků, na různých akcích Českého olympijského výboru, ba dokonce v roce 2004 i v Athénách v Českém domě, tedy útočišti našich olympioniků. Čest pro kapelu byla i zahrát při oficiálním rozloučení se zemřelým Emilem Zátopkem v Národním divadle.
Čechovce samozřejmě uslyšíte i na největším folklorním festivalu u nás ve Strážnici a na dalších velkých akcích.
Jak se ale dostali do Švýcarska? Opět přes sport. Koncem 80. let, kdy hráli při atletických závodech v Čejkovicích, se švýcarští účastníci naprosto zamilovali do moravské muziky. Samozřejmě tomu napomohlo i posezení ve vinném sklípku, kde pak trenér Franz von Arx nabídl účinkování ve Švýcarsku. "Následoval další zájezd Švýcarů do Prahy, kde jsme jim opět hráli", vzpomíná primáš Jan Rajmic. "Byl tam i tehdejší starosta Luzernu, který s dalšími představiteli města též podpořil pozvání k první návštěvě Švýcarska. To byl už rok 1989, ale ještě to léto před listopadem. Zájezd se moc povedl, a pak, když už bylo cestování beze všech komplikací, jsme už do Luzernu jezdili každý rok." "Vedeme si o tom kroniku, tahle už je nejméně patnáctá!", chlubí se bratr primáše, Karel. "No a Evropu, tu už máme procestovanou celou. I když sem do Švýcarska jezdíme asi nejraději. Je tu krásně, naše koncerty mají stále úspěch a hlavně nám tu obětavě a vydatně pomáhá s organizací Majka Cron s kamarádkou Ruth Christen a další dobří lidé" potvrzuje Karel.
Svoje tvrzení dosvědčují muzikanti ve Winterthuru i v Binningen vynikajícím vystoupením a také nadšením pro pořízení společné fotografie. Takže zas napřesrok!
Čechovci ve Švýcarsku v r. 2006 hráli ve složení:
Jan Rajmic - primáš - housle, Karel Rajmic - viola, zpěv, Pavel Štulír - housle
Jaroslav Jančálek - housle, Jan Maděrič - basa, Josef Snopek - housle, Vlastimil Straka - cimbál, Petr Malušek - klarinet, Ivo Krojzl - viola, Ladislava Mikuláštíková - zpěv
Krásně zpívat ale umí všichni.
Martina FialkováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad