Cimbálová muzika Jaroslava Čecha čili Čechovci

10 2006 Naši ve světě česky
obálka čísla

Tahle skvělá parta muzikantů se zná od chlapeckých let, kdy je stmelil učitel z Lidové školy umění, jehož jméno dodnes kapela nese, ačkoli zemřel již v roce 1970. Tímto rokem se datuje také oficiální vznik kapely. Tvoří ji po celá léta 10 zapálených muzikantů a zpěvačka. Všichni mají svá občanská povolání, ale moravská písnička je jim celoživotní láskou a v jejich podání dosahuje obdivuhodné čistoty a krásy.

Doma na Moravě a v Čechách hrají Čechovci již mnoho let často pro sportovce. Tohle zvláštní spojení začalo už před lety. Řada vynikajících sportovců i činovníků, pocházejících většinou z Moravy, spolupracuje s kapelou už dlouho, takže není divu, že v poslední době moravský folklór v podání Čechovců zazněl například na plese olympioniků, na různých akcích Českého olympijského výboru, ba dokonce v roce 2004 i v Athénách v Českém domě, tedy útočišti našich olympioniků. Čest pro kapelu byla i zahrát při oficiálním rozloučení se zemřelým Emilem Zátopkem v Národním divadle.

Čechovce samozřejmě uslyšíte i na největším folklorním festivalu u nás ve Strážnici a na dalších velkých akcích.

Jak se ale dostali do Švýcarska? Opět přes sport. Koncem 80. let, kdy hráli při atletických závodech v Čejkovicích, se švýcarští účastníci naprosto zamilovali do moravské muziky. Samozřejmě tomu napomohlo i posezení ve vinném sklípku, kde pak trenér Franz von Arx nabídl účinkování ve Švýcarsku. "Následoval další zájezd Švýcarů do Prahy, kde jsme jim opět hráli", vzpomíná primáš Jan Rajmic. "Byl tam i tehdejší starosta Luzernu, který s dalšími představiteli města též podpořil pozvání k první návštěvě Švýcarska. To byl už rok 1989, ale ještě to léto před listopadem. Zájezd se moc povedl, a pak, když už bylo cestování beze všech komplikací, jsme už do Luzernu jezdili každý rok." "Vedeme si o tom kroniku, tahle už je nejméně patnáctá!", chlubí se bratr primáše, Karel. "No a Evropu, tu už máme procestovanou celou. I když sem do Švýcarska jezdíme asi nejraději. Je tu krásně, naše koncerty mají stále úspěch a hlavně nám tu obětavě a vydatně pomáhá s organizací Majka Cron s kamarádkou Ruth Christen a další dobří lidé" potvrzuje Karel.

Svoje tvrzení dosvědčují muzikanti ve Winterthuru i v Binningen vynikajícím vystoupením a také nadšením pro pořízení společné fotografie. Takže zas napřesrok!

Čechovci ve Švýcarsku v r. 2006 hráli ve složení:

Jan Rajmic - primáš - housle, Karel Rajmic - viola, zpěv, Pavel Štulír - housle

Jaroslav Jančálek - housle, Jan Maděrič - basa, Josef Snopek - housle, Vlastimil Straka - cimbál, Petr Malušek - klarinet, Ivo Krojzl - viola, Ladislava Mikuláštíková - zpěv

Krásně zpívat ale umí všichni.

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012