Torzo v temnotách

Tůň
Láska je voda:
Házíš slova,
aby tvořily tvé kruhy,
vrhám vzpomínky
a vířím samé bahno.
Musím padnout
až na dno?
Poslední báseň OLGY SZYMANSKÉ ze sbírky Znamení torza je nazvaná Sen o prostoru a obsahuje spojení "Torzo v temnotách", báseň předcházející pak obrat "Načrtnout prostor pro lásku". Mezi těmito dvěma verši můžeme číst celou sbírku jako příběh - příběh konverze. Ne však jednoznačně jako obrácení na víru v jediného boha, ale jako na víru obecně - v jediný zdroj, v jedinečnost života, v souvislost všeho se vším, v jeden společný princip světa. Lze ji přečíst také s dojmem záměrného změkčování, rozostřování hranic a prudkých kontrastů. Jazyk jednotlivých básní je jich plný, jako by verše nebyly ničím jiným než jejich syrovým a nesmlouvavým pojmenováním. Konverze jako záchrana tonoucího, jako ruka podaná sama sobě do hluboké vody, jako odpuštění - tomu a těm, co zraňují, ubližují - ale především sama sobě. Je to příběh - o zrození, osudu, běhu života, smrti, ale také o životě na zapřenou, v kterém jako by byl nedostatek lásky. A lásku do svého vlastního života musí vnášet člověk sám - také tak i Olga Szymanská. Přiznává se (snad doopravdy sama za sebe, snad za všechny takové příběhy) k vykonání cesty, kterou je třeba podstoupit, aby člověk v sobě zlomil zlo, které ho zasáhlo, aby ho přemohl citem a vůlí. Jaké to je, když se člověk učí mít rád, znovu a znovu, připomíná nám to pohádku, jako v ní i tady je třeba zlomit zakletí.
Není náhodou, že se Olga Szymanská rozhodla vydat svou druhou sbírku v r. 2006. Je v tom jistá symbolika čísel - sbírku Muž s křídly uspořádala a vydala rok před a sbírku Znamení torza rok po svých padesátinách. Překročení této magické hranice věku lze lépe nahlédnout při srovnání obou sbírek. První z nich spočívá spíše jakoby v říši rostlinné - časté obrazy růstu, vzlínání od kořenů ke koruně, bájná lípa i tajuplná vrba, květ, který stoupá k nebesům. Živlem je vzduch a pohybem vzlet nebo růst. Druhá sbírka je naopak živočišná a smyslová. První směrující vzhůru, druhá plná pádů a hlubin, bahna, kalu a smutku. Obsahuje ale také vůli zcela nepadnout a zase vykročit.
Olga Szymanská není jen básnířkou, ale také publicistkou a terapeutkou, využívající alternativních postupů a metody reiki. Je těžké sám sobě pomáhat obvyklými postupy, ale její básně jsou sebeočistné. Oproti první, téměř minimalistické sbírce, je ve Znamení torza obsažen nový rys - temperament, avšak tlumený a skrývaný. Projevuje se téměř hapticky, opakují se tu slova znamenající dotek, zásah, ale také útok na tělo a duši. Slova jsou často jakoby zadrápnutá až pod kůži. Několik motivů se opakuje, jiné v poslední sbírce přistupují, aby zesílily intenzitu výpovědi. Had, jehož sevření je třeba přemoci, led, v jehož v jehož zajetí cosi zemřelo nebo se zrodilo mrtvé, co však se stále pokoušíme oživit. Močál, nehmotný, beztvarý, kde se nic (ani zlo) nezachytí, vír, který strhává a staví člověka do blízkosti smrti. Ale smrt - to je lidský hřích a v odpuštění Božím je naděje. A odpuštění a přijetí sebe sama je dovršením očisty vlastní duše a nalezení svého místa a údělu ve světě.
Jarmila DoležalováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad