Grete Popper

S podtitulem Fotografie mezi dvěma světovými válkami přináší Obecní dům v Praze (po výstavě v Brně) reprízu pražské německé fotografky, jejíž pozůstalost vlastní Moravská galerie v Brně a jejíž větší část se zachránila náhodou. Fotografky, kterou ve třicátých letech česky mluvící kolegové respektovali nejvíce. Právem, neboť se vymykala zaběhnuté tvorbě většiny českých Němcůtvůrců. Greta Popper (1897 Praha - 1976 Krásná Lípa), sekretářka Poldiny huti (z okna jejího pracoviště je jedna série snímků), byla ve třicátých letech členkou Klubu německých fotografů amatérů v Praze, kdy se zúčastnila výstav Svazu německých fotografů v ČSR. Získala řadu medailí a ocenění na mezinárodních fotosalónech. Znala se s Errellem (Richard Levy, snad v Německu jako jeho asistentka), který přišel do Prahy roku 1933 a který za čtyři roky odejel do Palestiny. Po druhé světové válce působila Popper jako učitelka jazyků a tlumočnice, fotografii se věnovala pouze sporadicky. Hodně cestovala (Jugoslávie, Alpy). Od počátku tvorby se věnovala "nové fotografii", ateliérovému portrétu, etnografické fotografii, reklamní - v ní pobízena právě Errellem. Jedinečným momentkám z pražských ulic: ve vynalézavých kompozicích a v nezvyklých úhlech pohledu (Bruslení na Vltavě), často ve zvláštních světelných situacích. Tím se do historie české i evropské fotografie zapsala od počátku své tvorby nejvýrazněji ze všech tehdejších autorek. V jejím díle se prolíná český i německý rodokmen. Jediná byla zařazena do knihy Vademecum neboli Rukověť moderního výtvarného umění v Čechách a na Moravě 1890 - 1938.
Výstava fotografií Grete Popper otevřena v Obecním domě - do 7. ledna 2007
Olga SzymanskáJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad