František Drtikol: Pracovní kniha fotografií

10 2006 Kultura česky
obálka čísla

Dochované dílo Františka Drtikola (1883 Příbram - 1961 Praha) obsahuje tisíce fotografií, stovky obrazů, kreseb a grafik, řadu plastik a designérských návrhů. K výtvarné části odkazu musíme ještě přiřadit autorovy texty o fotografii, jeho korespondenci, překlady duchovních textů Východu a promluvy, zaznamenané jeho žáky.

Uměleckoprůmyslové muzeum sehrálo v Drtikolově životě významnou roli. První obsáhlý soubor snímků zde byl vystaven již roku 1914, v roce 1922 tu měl první samostatnou výstavu a jeho kolekce se stala základem pro fotografickou sbírku muzea. Po jubilejní expozici Sto let české fotografie (1939) předal autor do muzejních sbírek na 5000 fotosnímků a kreseb, doplněných souborem knih a bohatým dokumentačním materiálem. Zhodnocením Drtikolova díla jako celku byla výstava Fotograf František Drtikol (v sedmdesátých letech), expozice František Drtikol-Fotograf, malíř, mystik (1998), dvě retrospektivní kolekce v UPM (2000, 2004), muzeem bylo připomenuto Drtikolovo dílo i v desítkách tématických výstav (včetně stálé expozice v Galerii Zámeček v Příbrami). K většině výstav vyšly katalogy nebo monografie o autorovi a jeho díle.

Nová publikace František Drtikol: Pracovní kniha fotografií je velmi záslužným krokem při zpracování a představení Drtikolova odkazu ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea. Podklady, věnované do sbírek UPM Annou Fárovou, připravil k vydání Stanislav Doležal.

Kniha vychází s anglickým resumé.

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012