Stalo se doma -- listopad

11-12 2001 Slovo redakce česky
obálka čísla

    Listopad zpívá starou písničku o Temelínu. Za rakouskými humny naši energetickou perlu nechtějí, zatímco my se usilovně snažíme ji zprovoznit, což se nám ovšem tak dobře nedaří. Kvůli úniku vody z potrubí v samotném reaktoru se spuštění elektrárny znovu odkládá...
1. Do vojenské akce proti teroristům se mají zapojit čeští vojáci z Jednotky protichemické ochrany, jež je součástí roty okamžité reakce Severoatlantické aliance.
2. Stávkovou pohotovost vyhlásily školské odbory, které tak reagují na rozhodnutí vlády odložit zvýšení mezd státních zaměstnanců.
4. Pražský rodák, osvícenský matematik a myslitel Bernard Bolzano má v pražské Celetné ulici č. 25 nejen pamětní desku, ale nově i pamětní síň, která zároveň slouží jako studovna.
5. Miloš Zeman si za cíl své cesty do Kalifornie klade získání investic v oblasti špičkových technologií.
6. Podporu boji proti terorismu ve svém projevu na Stanfordské univerzitě u San Franciska vyjádřil premiér Zeman.
    Americký prezident George Bush podepsal návrh zákona, který umožňuje postavit ve městě Washington sochu T. G. Masaryka. Socha prvního československého prezidenta bude na federálním území, proto ji musel schválit federální parlament i prezident.
8. Prezident Havel podepsal zákon o poskytnutí záruk českým leteckým dopravcům.
11. Evropská komise označila Českou republiku za fungující tržní ekonomiku. Hodnotící dokument je letos příznivější než v loňském roce.
12. Vzpouře vězňů v jedenácti českých věznicích, která měla umožnit útěk dobře zorganizované skupině rusky mluvících trestanců, zabránila v noci policie a vězeňská služba.
13. Vladimír Železný následoval pro stejné obvinění z poškození věřitele o téměř miliardu korun svého právního zástupce Aleše Rozehnala do vazby. Hrozí mu vězení za poškození americké firmy CME, která v ;roce 1993 financovala rozjezd televize Nova.
14. Petr Uhl, člen někdejšího Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a spoluautor jeho sdělení o trestním stíhání Jazzové sekce potvrdil, že tehdejší prokurátor Josef Monsport byl v trestní věci proti sedmi členům Jazzové sekce /1986-87/ velmi iniciativně nad rámec zákonů, které i porušoval. Má na svědomí vážné zdravotní potíže nespravedlivě stíhaných členů Jazzové sekce a snad i dokonce smrt jednoho z nich. Monsport byl neobvykle krutý. Dnes zastupuje jako právník Vladimíra Železného.
    Kvůli komunikační závadě nesměly týden létat lehké bitevníky L--159 Zbrojovky Aero Vodochody. Podíl na kooperaci na celé řadě programů z oblasti leteckého a obranného průmyslu nabízí Aeru Vodochody britská firma BAE Systems.
17. Jako politický nátlak a ovlivňování vyšetřování hodnotí politici čtyřkoalice a ministr vnitra Gross (ČSSD) výroky místopředsedy ODS Langra, který kritizoval postup vyšetřovatele V. Železného (Nova) V. Machaly a jeho šéfa M. Antla.
    Tři dny poté, co opustil policejní celu, se sešel Vladimír Železný s šéfem nejvlivnější opoziční strany Václavem Klausem a řešili potřebu chránit svobodné podnikatelské prostředí a nedovolit, aby se stalo obětí politických kampaní.
18. Politickým stranám v Česku klesá počet členů. Nízký zájem se netýká jenom menších stran, ale postihuje i ODS a ČSSD. Hlavním důvodem je všeobecné znechucení lidí z politických praktik.
19. Vítězem osmého ročníku soutěže Czech Top 100, která hodnotí výroční zprávy firem, se stala energetická společnost ČEZ.
    První český kosmonaut Remek přijel poděkovat do obce Okrouhlá lidem, kteří se 28. října podíleli na vyprošťování posádky havarovaného vrtulníku, v němž letěl i americký astronaut českého původu Eugen Cernan.
20. Desetibojař Jan Železný se posedmé stal nejlepším českým atletem roku.
21. V Praze je slavný fotbalový tým Real Madrid se všemi svými hvězdami. Sparta Praha Realu podlehla 2:3.
    Václav Havel zastavil trestní stíhání katolického kněze Vlastimila Vojtěcha Protivínského, který před loňskými volbami do Senátu na Břeclavsku vyzýval obyvatele, aby nevolili komunisty, protože poslali mnoho lidí do koncentračních táborů. Stíhání za hanobení národa, rasy a přesvědčení označilo za nezákonné rovněž Krajské státní zastupitelství v Brně.
22. Slovensko odmítlo jednat s Českou republikou o zpřísnění režimu pro Čechy a Slováky na hranici mezi oběma státy z důvodu nelegální migrace.
    Spojené státy požádaly Česko o intervenci při sestavování afghánské vlády. Podle velvyslance USA Stapletona by měly být využity diplomatické kontakty se Severní aliancí.
23. Německo hodlá v nejbližších měsících legalizovat pobyty pomocných pečovatelských sil, které přicházejí z Česka a Polska jen na turistické bázi.
    Baskická vládní delegace na nejvyšší úrovni, kterou vede předseda vlády Ibarretxe, je v na návštěvě ČR.
24. Zásadní strukturální přeměna největší evropské automobilky Volks-wagen se dotkne i mladoboleslavské firmy Auto Škoda. Škoda se stane součástí klasické divize VW.
25. Festival českého hororu uspořádalo v Londýně filmové studio Riverside a londýnské České centrum.
26. Záslužný kříž ministra obrany první třídy převzali dva muži z jihočeské obce Okrouhlá, kteří se podíleli na vyprošťování a záchraně pasažérů z havarovaného armádního vrtulníku 28. října. Záslužný kříž převzal před několika dny i Vladimír Remek, který byl také na palubě stroje.
27. Ústavní soud vyhověl stížnosti Nomury International, že policejní prohlídka 30. 1. 2001 v jejím sídle byla nezákonná a porušila právo firmy na nedotknutelnost soukromí.
    Téměř všechna doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii z roku 1996 byla podle komise expertů v jihočeské jaderné elektrárně Temelín splněna. Podle hodnocení byl první reaktor zařazen do třetí nejbezpečnější skupiny reaktorů.
28. Kompromisní dohodu mezi Českem a Rakouskem pro smírné řešení krize kolem Temelína schválila vláda. Stala se základem pro bruselské jednání mezi premiérem Zemanem a rakouským kancléřem Schüsselem 29. listopadu. Bez ohledu na dohodu mezi oběma státníky podepsanou v Bruselu se však rakouská krajní pravice nehodlá s Temelínem smířit a chystá se na lednový plebiscit o zabránění vstupu Česka do Evropské unie.
29. Okresní soud v Uherském Hradišti udělil bývalému vyšetřovateli státní bezpečnosti Vladimíru Zavadilíkovi dvouletý podmíněný trest s pětiletým odkladem. Zavadilík podle obžaloby v padesátých letech týral odpůrce komunistického režimu.
    Rozruch kolem ředitele TV Nova Vladimíra Železného je v posledních týdnech jistě větší, než je mu příjemné. Rozebírán je nejen jako mediální magnát, také jako potencionální pachatel trestné činnosti a jisté je, že ovlivňuje i politiku.
    Konečně došlo na německé "turisty", kteří české území považují za skládku. Ze severočeských hraničních přechodů vracejí policisté denně kolem deseti aut, ve kterých se Němci pokoušejí k nám vyvézt domovní odpad. Stejnou osobní zkušenost s rakouskými odpadky a jejich "šiřiteli" mám i v lesích lemujících silnice u hraničních přechodů s Rakouskem v Jižních Čechách.


Marina Hužvárová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012