U nás v Kocourkově

10 2006 Aktuality česky
obálka čísla

Dostal se mi do rukou leták, v kterém se píše o Číně. Například je tam číslo 80 milionů lidí, kteří umřeli nepřirozenou smrtí. Píše se tam tzv. Velké kulturní revoluci, o masakru v červnu 1989, kdy zahynuly pod tanky v Pekingu tisíce studentů, o kampani na vyhlazení aktivistů Falung Gongu, kde se odhaduje na 5000-7000 mrtvých a 3 miliony uvězněných lidí, kteří se věnovali poklidné zálibě, která sice nikoho neohrožovala, ale nebyla schválena komunistickou stranou Číny. To jsou věci všeobecně známé. Dále se v letáku píše o komunistických praktikách již méně známých jako je drastické odebírání orgánů z těl živých lidí a prodávání je do zahraničí. Týká se to především vězňů. A další jsou tam další otřesná fakta, např. o koncentračních táborech smrti apod.

My z Číny slyšíme jen zprávy jak tam vzrůstá ekonomika, přičemž je v té souvislosti zajímavé, jak největší internetový gigant, který se jistě nepotřebuje ohlížet na další a další zisky za každou cenu, přistoupil na cenzuru, což je též všeobecně známo.

Našinci rádi cestují. Zvláště ti, kteří to mají zadarmo. A tak se pět členů rozhlasové a televizní rady vydalo do Číny a vrátilo se s prohlášením, že neviděli, že by byla média v Číně nesvobodná. Vždyť prý ani čínská překladatelka neznala slovo cenzura. A to si představte, že v té delegaci, o kterou se tam tak hezky starali, byla i bývala disidentka Eva Kantůrková. Vůbec jí nevadilo, že jim žádný koncentrák neukázali. Vždyť ona si vězení užila již dávno a teď je všechno tak pěkné, že?

Šéf H-Systému, Petr Smetka, který ukradl miliardu korun lidem, kteří uvěřili jeho projektu a vložili své celoživotní úspory do možnosti konečně důstojně bydlet, byl sice odsouzen na 12 let do vězení, nicméně, ukradené peníze jsou fuč. Státní úředníci totiž dovolili Smetkovým kamarádům prodat lukrativní pozemky na Slapech, do kterých Smetka investoval. Případ sice začala vyšetřovat policie, ale podle výsledků za posledních 17 let, kolik podobných gaunerů už poslala za mříže, můžeme lehce hádat co asi vyšetří?

Avšak nejsou všichni policejní pracovníci stejní. Jeden, známý jako poctivec (či "starý blbec", jak to komentovali jiní) si před časem údajně způsobil sebevraždu tím, že se pobodal mnoha ranami nožem (i tam, kam by si člověk těžko dosáhl). Nejnovější aféra je objev 46 odposlechů politiků i novinářů. A to po tzv. případu Kubice, který oznámil policejní podezření na korupci a propojenost vysokých vládních úředníků a jejich poskoků s kriminální mafií a s nedávnou smrtí zvláštního podnikatele Mrázka, původně vexláka, později kamaráda a společníka kdekoho na vysokých postech.

ODS samozřejmě tvrdila, že za vší m je ČSSD, na což Paroubek, jak je jeho přirozeností reagoval nepříčetně. Státní zástupkyně prohlásila, že nebyl porušen zákon.

Žít teď v Čechách a číst noviny je dost napínavé, detektivní zápletky a jsou na denním pořádku. Bohužel, člověk, dokud bude živ, se asi nedozví, byl-li vrahem zahradník. Mlží a lžou totiž všichni zúčastnění a Sherlock Holmes se svou dýmkou a přítelem Watsonem tu chybí?

Bachař ve Sněmovně

Komunistický poslanec Josef Vondruška před listopadem 1989 pracoval jako vychovatel ve věznici v Minkovicích. Mezi jeho svěřenci byli i političtí vězni, včetně Jiřího Gruntoráda, zakladatele a vedoucího samizdatové a exilové literatury Libri Prohibiti. Bachař, kterému vězni říkali Filipes ho například na štědrý den roku 1982 poslal na 20 dní (!) do "díry", tedy na samotku jen proto, že byla tehdy zima a Jiří měl pod vězeňským mudůrem ještě kalhoty od pyžama.

"Byli to opravdu hezké vánoce. Okno nešlo zavřít, ráno jsem se probudil zasněžený. Místo záchodu tam byla díra do země, která v zimě zamrzala, v létě z ní vylézaly krysy. Spalo se na prknech na betonu, matrace nebyly," vzpomíná Jiří.

Hezky to mají ti soudruzi personálně obsazené. Po estébákovi Filipovi tedy ještě Filipes. Proti ostudnému působení těchto kreatur v Parlamentu ČR byla na Týdnu zahraničních Čechů napsána a většinou účastníků schválena rezoluce.

- es -

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012