Týden zahraničních Čechů Střípky a zajímavosti

10 2006 Aktuality česky
obálka čísla

Week of Czechs Living Abroad

Vážení čtenáři,

Vy, kteří máte možnost podívat se na internet, určitě si najděte stránku www.krajane. net Naleznete tam spoustu zajímavých článků a rozhovorů z Týdne (a samozřejmě i jiných), které by se při nejlepší vůli nevešly na naše tištěné stránky, ač by se mi to moc líbilo. Jejich autorkou je většinou Milena Štráfeldová, jedna z nejpracovitějších reportérek, které jsem kdy poznala. S jejím svolením vyberu z jejích článků něco zajímavostí a důležitostí a asi ji brzy požádám o rozhovor pro náš časopis. Není totiž mnoho redaktorů a reportérů, kteří se věnují tak obětavě tzv. krajanské tématice?

Týden začal neoficiálně již ve dnech 15. - 17. září v Bratislavě. Setkání uspořádali tam žijící Češi.

Z "mých" milých lidí, kteří opětovně na Týden přijeli z různých dálek a někteří z nich měli i zajímavé přednášky, musím jmenovat: Saša Drbal, Vláďa Dvořák (Ukrajina), Dáša Takáczová, O. Doležal, Hela Miškufová (Slovensko), Vlasta Lazu (Rumunsko), Anna Janků (Egypt), Michael Rokos, Míla Sasková-Pierc, Jožka Mestenhauser, Petr Bísek, Tom Hasler (USA), Milan Vyhnálek (Tasmánie), paní Menčíková (Austrálie), J. Torbik (Nový Zéland), pan Dvořáček, p. Havelka, paní Janotová (Chorvatsko), Miloš Šuchma (Kanada), Pavel Mrázek, Ota Štorch, Blanka Karlsson, Ivan Jonas (Švédsko) a mnozí a mnozí další, jejichž jmenováním bych zaplnila několik stránek?snad mi to ti "neotištění" odpustí, tento malý článek má být jen ilustrační informací z jakých různých míst sem naši milí lidé přijíždějí?

Velmi příjemným okamžikem v přednáškách úterního programu byl pro mne objev studenta Jakuba Hodbodě, který inicioval a spolu s dalšími studenty z Liberce uskutečnil projekt s názvem Neviditelné oběti komunismu. Studenti se vydali do Kanady, kde natočili na 25 rozhovorů s exulanty. Zaměřili se na generaci uprchlíků kolem roku 1948. Výsledkem je mj. i DVD o emigraci, které je určeno ke školní výuce. Podrobnosti na: kanada@gfxs.cz

Zahraniční Čechy přišel pozdravit i nový premiér ČR Mirek Topolánek.

"My se chováme vždy ke svým krajanům hanebně. Ale ani oni se neuměli mezi sebou dohodnout. Odráželo to atmosféru tady? Měli bychom nalézat důvody, proč jsme hrdí, že jsme Češi," řekl mj. jiné. Poté se zmínil o citlivém tématu, kdy naše vláda apeluje na americké krajany, aby se stali lobbisty za to, abychom nemuseli mít víza do USA. To však dle mých informací rozrušilo krajanskou komunitu. Někteří krajané jsou toho názoru, že když jsme o ně téměř 17 let po sametu nestáli (viz nemožnost korespondenčních voleb, dvojího občanství, restitucí aj.) je od nás nehorázné chtít na nich tuto podporu. Na konci Týdne zahraničních Čechů však zazněl velkorysý názor, že američtí Češi návrh bezvízového styku podpoří..

Na internetové stránce Krajane.net např. Pavel Mrázek, starosta Sokola Gőteborg (a náš zástupce ve Švédsku) vypráví o tom, proč a jak vznikl Sokol v Gőteborgu, je tam vlastně o každém dni Týdnu zahraničních Čechů, takže neváhejte a počtěte si.

"Jednou z prvních pozvaných byla dokonce paní Madeleine Albrightová, která nám napsala velice krásný omluvný dopis, jak si tohoto ocenění váží, ale protože svou účast slíbila už dávno na jinou akci, tak se nemůže dostavit osobně. Takže jí předáme tuto cenu při jiné vhodné příležitosti," uvedl ještě před slavnostním ceremoniálem Ivan Dubovický, tajemník Mezinárodního koordinačního výboru zahraničních Čechů, který týdenní setkání krajanů pořádal. Cena Významná česká žena v zahraničí byla poprvé udělena před třemi lety, na předchozím Týdnu, a tehdy ji mimo jiné dostala mistryně světa v krasobruslení Ája Vrzáňová ze Spojených států, zakladatelka humanitární společnosti Stonožka Běla Jensen z Norska nebo slavná sochařka Lea Vivot z Kanady. Ta také vytvořila plastiku ženy, která bude napříště součástí této ceny. I letos dostaly ocenění Významná česká žena ve světě dvě umělkyně: malířka a ilustrátorka Rut Kohnová, která žije od r. 1967 v Německu, a mladá česká dirigentka, klavíristka a pěvkyně Olga Machoňová Pavlů, která působí ve Švýcarsku. Ta také při udílení cen uvedla jednu z Biblických písní Antonína Dvořáka: Další dvě laureátky působí ve vědě, byť ve zcela odlišných disciplínách. Onkoložka Eva Siracká, rodačka z Uherského Hradiště, pracuje celý život na Slovensku. Světově uznávaná odbornice, kterou v letošním roce zařadila Světová lékařská asociace mezi pětašedesát nejužitečnějších lékařů světa, založila v r. 1990 Ligu proti rakovině. Ta pomáhá nemocným i jejich rodinám v boji se zhoubnou nemocí.

"Asi budu muset žít sto padesát let, abych všechny ty plány, které ještě mám,uskutečnila, abychom se té rakoviny zbavili, tak abych se toho dožila."

Uznávaná ekonomka a odbornice na bankovnictví Stephany Griffith Jones učí na univerzitě ve Velké Británii. Narodila se ale v Česku, kde mezi jejími příbuznými byl i spisovatel Franz Kafka. Její rodina utekla do Chile před nacisty, když byla paní Griffith Jones docela malá. Dosud ale mluví velmi dobře česky:

"Já vzpomínám na svoje rodiče, kteří tolik v téhle zemi trpěli, ale vždycky na ni hrozně věřili. Je to, jako když se to kolo zavírá. Když ta země, která tak tragicky trpěla za války a za stalinismu, dneska začíná kvést."

Pátou oceněnou byla na závěr Týdne zahraničních Čechů Čechoameričanka Ivana Trump, bývalá reprezentantka Česka v lyžování, exmanželka miliardáře Donalda Trumpa a podnikatelka, která dnes rozšiřuje své aktivity po celém světě. Zajímá se i o investice v České republice:

A tady se nemohu zdržet otázky: Proč ocenění získala Ivana Trumpová? To je vše.

- es -

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012