Stalo se doma -- říjen

11-12 2001 Slovo redakce česky
obálka čísla

    Stále trvají emoce kolem teroristických útoků, lidé se bojí talibánských hrozeb, populace se dělí na část, která souhlasí s postupem USA, část, která je proti vojenské odvetě a na radikální část, která by bombardovala plošně kde koho. Stejně jako v jiných zemích, spustila se i v Česku lavina anonymních výhrůžek. V Praze na několika místech stojí obrněná vojenská vozidla, dopravní omezení okolo budovy Svobodné Evropy výrazně zkomplikovala automobilový provoz. Život běží a neběží v normálních kolejích ...
1. Americký prezident Bush telefonicky poděkoval Václavu Havlovi za podporu, kterou on, vláda i občané vyjádřili Američanům po teroristických útocích.
    Vědecká rada ministerstva zdravotnictví pozastavila ověřování na lidech zatím sporné metody léčení rakoviny -- devitalizace, jež má podvázáním nádoru vyvolat imunitní reakci, která zničí rakovinné buňky v těle.
2. Premiér Zeman v imořádném rozhlasovém a televizním projevu oznámil, že ČR nabízí spojencům vyslání polních nemocnic, protichemických jednotek a 6. brigády speciálních sil pro boj s mezinárodními teroristy.
    Česká koruna je nejsilnější od roku 1999, vůči euru dosáhla své historicky nejsilnější úrovně 33,61 Kč/EUR. Měna posilovala i vůči dolaru, který byl od začátku roku nejlevnější -- 36,70 Kč/USD.
    Muzeum historických letadel začalo vznikat v Hradci Králové. Prvním exponátem se stala německá stíhačka Fokker Dr.1.
5. Václav Havel oslavil 65. narozeniny. při této příležitosti předal cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Letos převzal toto ocenění za "bourání konvenčních hranic poznání" poprvé Čech -- biolog a filozof Zdeněk Neubauer.
7. Po 96 hodinách skončil čtenářský maratón Jazzové sekce k jejímu 30. výročí.
    Ministerstvo vnitra prověřuje několik tisíc lidí arabského původu žijících v České republice.
8. Vladimír Špidla byl prvním ministrem a členem vlády, který po amerických útocích vystoupil před veřejnost.
9. Po měsících vyjednávání podepsali představitelé Ruska a České republiky dohodu o deblokaci ruského dluhu, který dosahuje 3,6 miliardy dolarů..
    USA projevily zájem o zapůjčení dvou vojenských dopravních letounů TU-154 i s posádkami.
14. V Praze byla zahájena konference Forum 200, poslední z pěti plánovaných setkání světových myslitelů.
15. Bývalý americký prezident Bill Clinton, který přijel do Prahy na Forum 2000 se sešel s prezidentem Havlem a při té příležitosti podpořil postoj nynější vlády USA v boji proti terorismu. Spoustu pozornosti vzbudil Clinton při procházce Starým městem.
16. Prezident Václav Havel vyzval během konference Fórum 2000 představitele největších světových náboženství k hlubší spolupráci.
    Britští úředníci opět kontrolují české cestující na letišti v Ruzyni před jejich odletem do Spojeného království.
18. Stále více poplachů zaznamenávají hasiči a policisté v souvislosti s obavami z biologického terorizmu.
19. Na poli v blízkosti ruzyňského letiště byla nalezena funkční ruční protitanková střela, po jejímž původu pátrá policie.
23. Dům spojených národů -- první společné sídlo organizací OSN v České republice byl otevřen na náměstí Kinských v Praze 5.
    Český mediální magnát Vladimír Železný získal souhlas slovenské licenční rady se svým vstupem na slovenský televizní trh.
24. Zemřel význačný český režisér Jaromil Jireš, jeden ze stěžejních pedagogů FAMU, jehož vrcholná díla přišla těsně před začátkem "normalizace" (např. Žert podle románové předlohy Milana Kundery).
    Soud rozhodl, že vydavatel týdeníku Reflex se má omluvit ministru bez portfeje Březinovi za zveřejnění karikatury jeho nahé postavy v komiksovém seriálu. Postup proti časopisu tak vybočil z evropských norem chování ke svobodnému tisku.
25. Na protest proti špatnému financování škol přerušilo výuku 12 ze 17 fakult Univerzity Karlovy.
26. Do Česka přicestovali američtí astronauté českého původu Eugene Andrew Cernan a John Elmer Blaha. Od náčelníka generálního štábu české armády Jiřího Šedivého převzali zlatou pamětní medaili.
    V Praze začal 6. světový kongres Rusínů, který organizuje Společnost přátel Podkarpatské Rusi. Někteří delegáti přijeli až z USA a Kanady. 27 Trestní oznámení na novináře s ;cílem potrestat je za jejich psaní chce podat premiér Zeman. Vysloužil si tak kritiku nejen doma, ale např. od kongresmana Christophera Smithe, spolupředsedy helsinského výboru Kongresu USA.
28. U příležitosti státního svátku udělil prezident republiky Václav Havel státní vyznamenání: Řád Tomáše Garrigua Masaryka, Medaile za hrdinství a Medaile za zásluhy celkem 44 osobám.
    Armádní vrtulník s Eugenem Cernanem a Vladimírem Remkem na palubě havaroval v Jižních Čechách cestou do rodiště Cernanova dědečka v Bernarticích u Tábora. Všech 12 lidí na palubě bylo zraněno.
30. Americký astronaut česko-slovenského původu Eugene Cernan se setkal ve střešovické nemocnici, kde byl hospitalizován po pádu armádního vrtulníku, s Václavem Havlem, ve stejné nemocnici ležícím se zánětem průdušek. Cernan daroval prezidentovi fotomontáž snímků z mise Apollo 10 na Měsíc, kam s sebou vezl i československou vlaječku. Prezident Cernanovi předal stříbrnou pamětní medaili.
31. Do čela České televize byl zvolen její prozatímní šéf Jiří Balvín, což by mělo napomoci k ukončení přechodného období, které nastalo po krizi na přelomu loňského roku. Tato volba však ostře rozdělila Radu ČT.
    Z technických důvodů byla opět zastavena štěpná reakce v jaderné elektrárně Temelín a její první blok má být odstaven na tři týdny.

    Říjen je měsícem česko-slovenské kulturní vzájemnosti a kulturní akce probíhaly pod záštitou obou premiérů a ministrů kultury v obou zemích.
    Co se teplot týče, teplotním rekordem až 27 °C říjen začal a rovněž rekordem, místy až 20 °C, kterým byl zrušen rekord z roku 1942, tento měsíc skončil.


Marina Hužvárová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012