MČK - Co bylo

Ve středu 24. října jsme se sešli se spisovatelkou Lenkou Procházkovou, která nám přečetla ukázku ze své poslední knihy Beránek. Kniha je fascinující hned z několika důvodů. Svým námětem o Ježíši, který je dle některých kritiků v tomto díle vůbec nejlepe zpracován. Rozměrem čtyř set stran a znalostí prostředí, kde se děj odehrává, ačkoli tam autorka, jak z vyprávění vyplynulo, nikdy předtím nebyla. Množstvím dialogů a dějů, napětím, střídaným s uvolněností, dramatičností, i osobitým (a pro některé představitele církví, kteří dávají přednost dogmatům, možná nevítaným) pojetím biblických postav. Josua Lenky Procházkové je mladík, který se společně s Janem Křtitelem dopustil té "drzosti", že kladl svým představeným v klášteře upřímné otázky. A protože takové chování nebylo žádoucí, neboť církev má všechny odpovědi již dávno napsány a není o nich třeba polemizovat, byli oba z kláštera vyhná ni. Putují Palestinou a Jan započíná své poslání křtu. A také potkává hříšnou Miriam, která se nejen po křtu kaje, ale která se stává jeho přítelkyní. Autorka zobrazuje své postavy jako lidi z masa a krve, ale také s touhou po duchovním poznání. Vydavatel -- nakladatelství Diderot na přebalu píše "Apokryfní román o Ješuovi z Nazareta Beránek je příběh o svobodě, lásce a odpovědnosti za svět náš vezdejší. Ačkoliv zasazen do minulosti, je to náš současný příběh."
Čtení i následná beseda o knize Beránek se konala v pěkném prostředí Muzea Bedřicha Smetany, které naší besedu spolupořádalo.
Zdá se, že tato akce díky vstřícnosti vedení muzea v čele s dr. Mojžíšovou, nebude poslední v těchto příjemných prostorách na Novotného lávce poblíž Karlova mostu. Nicméně, pokud půjdete kolem, stavte se, jak jsme již psali v jednom z předchozích čísel ČD, návštěva Muzea je zajímavým zážitkem.
-es-
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad