Jiří Samek v Galerii M&K

9 2006 Kultura česky
obálka čísla

Galerie M&K, začínající svou činnost před několika lety v Telči a později v Jihlavě, má dnes své druhé reprezentativní prostory přímo Praze (u Karlova mostu). Od začátku své působnosti se galerie snaží o prezentaci našich předních výtvarných umělců, a to kvalitními kolekcemi (v Praze) děl například Jiřího Anderleho, Adolfa Borna, Oldřicha Kulhánka a dalších autorů, kolekcemi (v Jihlavě) kromě A.Borna například Karla Demela a mnoha jiných, včetně autorů regionálních. Galerie se od počátku promyšleně zaměřuje na krátkodobé výstavy takových autorů, kteří se stávají svou tvorbou čelnými představiteli její dlouhodobé koncepce vysokou výtvarnou úrovní, kteří jsou její zárukou pro naše i zahraniční sběratele a milovníky umění. Kromě již zmíněných mistrů jsou v ní zastoupeni v grafice a kresbě například Alena Kučerová, Aleš Lamr, Zdeněk Mézl, Jaroslava Pešicová, Pavel Roučka, Jaroslav Šerých, v malbě Alena Beldová, Jiří Tichý, Kamila Ženatá a jiní, v plastice Karel Kitzberger a další.

Jedním z předních autorů galerie je také bravurní grafik Jiří Samek. Rodák z Náchoda (1955), dnes žijící a tvořící v nedaleké Polici nad Metují. Od konce sedmdesátých let 20. století se zabýval snad všemi grafickými technikami. Od osmdesátých let se zúčastňoval přehlídek, bienále i trienále neprofesionálních umělců (Výtvarné Ratibořice/1983, AMO Šumperk a Trienále grafiky Brno/pravidelně). Pro svou mistrně zvládnutou techniku monotypu začal být oslovován kunsthistoriky, galeristy a znalci umění, začal vystavovat na souborných i samostatných výstavách. Dnes je Jiří Samek zastoupen v mnoha grafických sbírkách předních galerií a muzeí doma i ve světě.

Zpočátku vytvářel jako by "ponuré" monotypy ve velmi malých sériích: sametově černou barvou a nebo ve velmi sytých černošedých, černohnědých, černofialových a černozelených odstínech, někdy s linkou či skvrnou sytě fialové nebo rudé. Monotypy byly menších, až malých rozměrů - asi proto, aby unesly motiv pavučiny, mříže a kříže jako tíhu lidského bytí, drama životního údělu a lidského osudu. Později se začaly v grafikách objevovat trávy, pole a cesty - v konkrétních plochách a v záchvěvech sytých zelení a hnědí. Stejně tak tvary kmenů, listů květů a kukuřice ve strukturách a vrstvách jasnějších, až jasných (i vymývaných) barevných tónů. Tyto grafické listy jsou rozměrově větší, mnohdy velikostí "nadpřírodních". Připomínají spojení s přírodou, s matkou zemí. I autorovo spojení se sebou samým a s ostatními, jeho propojení se Zemí i s Vesmírem.

Jiří Samek: JINÁ GRAFIKA

Galerie M&K (U lužického semináře, Praha)

8. 9. - 25. 9. 2006, (Čajkovského 33, Jihlava)

27. 9. - 27. 10. 2006.

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012