Sbírky Uměleckoprůmyslového musea v Praze na cestách

9 2006 Kultura česky
obálka čísla

Období modernismu v Československu je díky sbírkám UPM v Praze zastoupeno opět zejména dílem Ladislava Sutnara na velké výstavě Modernism: Designing a New World, připravené londýnským Victoria and Albert Museum. Výstava bude mít svoji první reprízu od 16. 9. do 7. 1. 2007 v loni otevřeném muzeu MARTa Herford v severním Německu. Architektem tohoto nového muzea pro současné umění a design je Frank Gehry.

Dále se tvorba českých designérů - tentokrát v oboru skla - objeví na výstavě v Kodani, která bude zřejmě letošní nejvýznamnější zahraniční výstavní akcí. Pod výmluvným názvem Czech Glass 1945-1980. Design in the Age of Adversity (České sklo 1945-1980 - tvorba nešťastné doby) se koná repríza výstavy uvedené v r. 2005 v Německu v Museu Kunst Palast v Düsseldorfu a v USA v Corning Museum of Glass a v Mezinárodním centru současného umění v Tacomě. Kolekce připravená mezinárodním týmem kurátorů pod vedením Helmuta Rickeho je výrazným počinem, který má upozornit na výsostné kvality českého ateliérového skla v poválečné době. Představuje díla klasiků René Roubíčka, Stanislava Libenského, Jaroslavy Brychtové, Václava Ciglera, Pavla Hlavy, Vladimíra Kopeckého, Karla Štipla a Josefa Kaplického a připomíná klíčový vliv sklářských škol v severních Čechách (Kamenický Šenov, Nový Bor, Železný Brod) a pedagogů na pražské Uměleckoprůmyslové škole. Mimořádný je zejména soubor přípravných autorských kreseb ze sbírek muzea v Corningu. Velká část exponátů, vedle zápůjček z UPM a dalších institucí, pochází ze soukromé sbírky Steinberg ve Vaduzu. Kodaňská výstava bude zahájena 18. srpna a potrvá až do 14. ledna příštího roku. Vzhledem k významu této přehlídky se Uměleckoprůmyslové museum v Praze a Národní galerie v Praze dohodly na společném uspořádání reprízy této výstavy na přelomu března a dubna příštího roku ve Veletržním paláci v Praze. Klíčovou roli sklářských škol pro rozvoj tohoto oboru také dokumentuje právě probíhající výstava v hlavní budově UPM v Praze "Sklo a světlo - 150 let sklářské školy v Kamenickém Šenově", kterou muzeum připravilo ve spolupráci se školou a vydalo i stejnojmennou publikaci k tomuto ojedinělému výročí. Výstava trvá až do 17. září 2006.

Za zmínku rovněž stojí putovní výstava Japanese Posters Today, která představuje současný japonský plakát z kolekce DNP a kterou připravilo UPM ve spolupráci s Die Neue Sammlung v Mnichově. Výstava více než 100 japonských plakátů posledních dvaceti let se z Mnichova v srpnu přesouvá do Zürichu, pak do Frankfurtu a od března bude k vidění v hlavní budově UPM v Praze, odkud pokračuje do Berlína a do Varšavy.

Zejména plakátů a kreseb Alfonse Muchy se pak týká výstava připravená Moravskou galerií v Brně ve spolupráci s UPM, která se vydává koncem srpna na velkou pouť japonskými muzei.

Všechny tyto výstavy upozorňují na kvalitu českého umění a kromě neobyčejného návštěvnického zájmu ve jmenovaných místech přivádějí další zájemce do Prahy a celé České republiky.

Připravilo UPM Praha

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012