Neobvyklý koncert aneb skauti v Akademii věd

V reprezentativní posluchárně Akademie věd ČR na Národní třídě, kde se jinak konají různé důležité přednášky či tiskové konference, a kterou zdobí Múzy na rozměrném Hynaisově obraze, se 13. června uskutečnila trochu neobvyklá akce.
Sešli se tu přátelé, příbuzní a známí skautských oddílů ze 4. přístavu Jana Nerudy. Několik vodních skautů, kteří se intenzivně věnují také muzice, pod vedením Davida Svobody nacvičilo pěknou řádku skladeb. Dohromady to vydalo na plnohodnotný, i s přestávkou hodinu a půl trvající koncert. Svůj talent a muzikantské schopnosti předvedli jak někteří mladší skauti (z oddílu Racků), tak starší (z oddílu Albatrosů, který právě David Svoboda vede). Celý koncert byl zarámován vystoupením jejich vedoucího, který si troufl na náročný repertoár. V jeho podání zazněly například Händlova Suita d-moll, Beethovenova sonáta, Chopinovo preludium nebo Debussyho Potopená katedrála. S Barborou Černou pak krásně zahráli jeden z Dvořákových Slovanských tanců. Mladší i starší skauti mezi těmito skladbami přednesli nejrůznější společně nacvičená díla i dílka - podle stupně vyspělosti hraní každého. Všem byla společná velká chuť a snaha zvládnout své vystoupení co nejlépe.
Sympatický na celé věci byl především způsob, jakým skauti koncert pojali. Když důstojné prostory Akademie věd, tak tedy důstojně. Nechyběly fraky (!), motýlky, dívky z oddílu, které si přišly koncert poslechnout, neváhaly obléci si dlouhou róbu.
Vystupování všech bylo perfektní.
O přestávce se nabízelo vlastními skautskými silami připravené malé občerstvení.
Návštěvníci si také mohli prohlédnout několik panelů s fotografiemi z oddílových akcí a zamyslet se nad tím, jak je dobře, že kromě sportovních a jiných typicky skautských aktivit se v tomto oddíle nezapomíná ani na "duševno" a "kulturno".
Celý koncert byl organizován jako benefiční - ve prospěch dobudování nové oddílové klubovny, kterou má 4. přístav Jana Nerudy na žižkovském Křížku.
MafJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad