Neobvyklý koncert aneb skauti v Akademii věd

7-8 2006 Kultura česky
obálka čísla

V reprezentativní posluchárně Akademie věd ČR na Národní třídě, kde se jinak konají různé důležité přednášky či tiskové konference, a kterou zdobí Múzy na rozměrném Hynaisově obraze, se 13. června uskutečnila trochu neobvyklá akce.

Sešli se tu přátelé, příbuzní a známí skautských oddílů ze 4. přístavu Jana Nerudy. Několik vodních skautů, kteří se intenzivně věnují také muzice, pod vedením Davida Svobody nacvičilo pěknou řádku skladeb. Dohromady to vydalo na plnohodnotný, i s přestávkou hodinu a půl trvající koncert. Svůj talent a muzikantské schopnosti předvedli jak někteří mladší skauti (z oddílu Racků), tak starší (z oddílu Albatrosů, který právě David Svoboda vede). Celý koncert byl zarámován vystoupením jejich vedoucího, který si troufl na náročný repertoár. V jeho podání zazněly například Händlova Suita d-moll, Beethovenova sonáta, Chopinovo preludium nebo Debussyho Potopená katedrála. S Barborou Černou pak krásně zahráli jeden z Dvořákových Slovanských tanců. Mladší i starší skauti mezi těmito skladbami přednesli nejrůznější společně nacvičená díla i dílka - podle stupně vyspělosti hraní každého. Všem byla společná velká chuť a snaha zvládnout své vystoupení co nejlépe.

Sympatický na celé věci byl především způsob, jakým skauti koncert pojali. Když důstojné prostory Akademie věd, tak tedy důstojně. Nechyběly fraky (!), motýlky, dívky z oddílu, které si přišly koncert poslechnout, neváhaly obléci si dlouhou róbu.

Vystupování všech bylo perfektní.

O přestávce se nabízelo vlastními skautskými silami připravené malé občerstvení.

Návštěvníci si také mohli prohlédnout několik panelů s fotografiemi z oddílových akcí a zamyslet se nad tím, jak je dobře, že kromě sportovních a jiných typicky skautských aktivit se v tomto oddíle nezapomíná ani na "duševno" a "kulturno".

Celý koncert byl organizován jako benefiční - ve prospěch dobudování nové oddílové klubovny, kterou má 4. přístav Jana Nerudy na žižkovském Křížku.

Maf

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012