Čeština v Moskvě

To, že v Praze je často slyšet ruština, zřejmě nikoho nepřekvapí. Překvapivé by mohlo být spíše to, kde všude v Moskvě zní čeština. Moskevské češtině se daří i díky Fakultě cizích jazyků a teritoriálních studií Lomonosovy moskevské univerzity. Mnozí Češi si jistě vzpomenou na impozantní univerzitní budovu, která se tyčí nad Moskvou. Fakulta cizích jazyků se nachází opodál a na rozdíl od hlavní budovy je to nízká moderní stavba. Fakulta vznikla v roce 1988 v souvislosti s bouřlivými změnami, které si žádaly odborníky s výbornou znalostí cizích jazyků a kultur. I v současnosti je při výuce jazyka hlavní důraz kladen na reálie daných zemí a živý kontakt s moderními jazyky.
Čeština se studuje dvouoborově v kombinaci se západním jazykem, nejčastěji s angličtinou a němčinou. Tyto jazyky jsou pro studenty přirozeně hlavní cestou k uplatnění. V poslední době se v souvislosti s obchodem a turistikou objevuje i více příležitostí s češtinou. Přijímací zkoušky probíhají jednou za čtyři roky, mezitím se čeština v pravidelných cyklech střídá s polštinou, bulharštinou a srbštinou. Noví studenti budou přijímáni letos v červenci a v příštím roce tak bude na fakultě souběžně studovat první a pátý ročník. V letošním čtvrtém ročníku studuje dvanáct bohemistů, stejný počet studentů by měl být přijat i v letošním roce. Pro zájemce z řad středoškoláků fakulta pořádá intenzivní přípravné kurzy češtiny, a proto mnozí studenti česky plynule hovoří a píší již na začátku studia. Ve vyšších ročnících pak studenti mluví téměř bez zaváhání a bez přízvuku a jsou ochotni diskutovat na jakékoliv téma. V českých reáliích se orientují velmi dobře, většina z nich totiž nejednou pobývala v České republice. Na základě meziuniverzitních dohod probíhají výměny s Univerzitou Palackého v Olomouci, Západočeskou univerzitou v Plzni a jedná se o dalších. Na krátkodobé stáže odjíždějí již studenti středních škol v průběhu přípravných kurzů. Vracejí se ohromeni nejen českou architekturou, ale například i českými filmy a pohádkami. Starší studenti na stážích především shromažďují materiál pro svou diplomovou práci. Vznikají tak zajímavé práce například o obrazu Ruska v českých médiích či o českém hudebním slangu. Čeští studenti naopak přijíždějí na katedru ruštiny pro cizince a realizují ve spolupráci s fakultními pedagogy vlastní projekty.
Česky však mluví nejen filologové. Fakulta cizích jazyků zajišťuje výuku i na fakultě žurnalistické a historické. Možnosti stáží se vztahují i na tyto fakulty, proto se zde po roce výuky najdou studenti, kteří se česky vyjadřují velmi dobře. Někteří z nich pak píší diplomové práce o české historii nebo současné České republice. Další studenti se mohou pochlubit tím, že dělali rozhovor s některým ze známých českých hokejistů. Kromě ruských odborníků s vynikající znalostí českého jazyka i kultury vyučuje na všech třech fakultách český lektor vysílaný Ministerstvem školství České republiky. Ve spolupráci s Fakultou cizích jazyků vznikla nová učebnice češtiny pro Rusy, antologie české poezie a připravuje se vydání knihy o české historii.
Na závěr bychom mohli zmínit, že fakulta žurnalistiky sídlí v historické budově Lomonosovy univerzity hned vedle Rudého náměstí. Proto při příští návštěvě Moskvy můžete uslyšet češtinu přímo vedle Kremlu.
Ludmila SoučkováLudmila_souckova@yahoo.com
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad