Hudební festival Znojmo 2006 (ne)vinné degustování Mozarta 7. - 16. července

6 2006 Kultura česky
obálka čísla

avítat do Znojma, nezapomeňte navštívit některou z akcí II. ročníku hudebního festivalu, který je letos, v roce 250. výročí narození, zasvěcen Mozartovi, moravskému folkloru - ale také zdejšímu vínu. Skvělé víno místních vinařů, sponzorujících festival, dodá jiskru fantazie hudebníkům i posluchačům. Kromě ochutnávek na jednotlivých koncertech bude v prodeji v této době také speciální víno s festivalovými etike-tami.

Znojemský festival je mladý nejen svojí historií, ale i lidmi, kteří jej připravují. Jeho duší je Mgr. Jiří Ludvík, znojemský pedagog a nadšenec, také ale primáš skvělé cimbálovky s věkovým průměrem kolem třicítky. S kolektivem podobně nadšených (a mladých) lidí hodlá letos místo čtyřdenního (loňský první ročník) připravit jedenáctidenní svátek hudby, kterou bude znít celé Znojmo. A úkoly si vytyčili nemalé. Oživit hudbou město, kde jinak kultury není nadbytek, využít zdejší krásné divadlo z r. 1900, které nemá stálý soubor ani orchestr - a vůbec upevnit tuto novou tradici: Patronem celého festivalu a zároveň hvězdou, která určitě přiláká množství návštěvníků, je houslový virtuoz Pavel Šporcl - hudebník, který díky svému nekonformnímu vystupování spojenému s absolutní profesionalitou a velkým talentem naučil již tisíce mladých chodit na "klasiku". Festival nejen propaguje, ale také na něm vystoupí s recitálem složeným z Mozartových houslových sonát (14. 7.).

Výjimečnou událostí bude provedení opery Don Giovanni, která ve čtyřech reprízách zazní unikátně na klasicistních, tedy dobových nástrojích nebo jejich replikách. Nastudoval ji mladý moravský dirigent a sbormistr, zde rovněž umělecký vedoucí festivalu Roman Válek. K provedení opery jsou přizváni přední pěvci Adam Plachetka či Anna Mikolajczyk (Polsko) a jiní...

Svůj mimořádný koncert tu budou mít i Malí Mozarti - dětští hudební géniové z ČR a také z Rakouska (9. 7.). Kromě toho denně budou v poledne a večer znít znojemské žestě z radniční věže či městem projde průvod operní společnosti. Pestrá bude sobota 8. 7., kdy během akce Mozart v ulicích zazní nejrůznější hudba ve všech koutech, uličkách i náměstích Znojma. Zahrají umělci a soubory všech žánrů, předvedou se umělečtí řemeslníci, do ulic vyjedou místo aut koně a bryčky. To vše podpoří široká nabídka specialit zdejších restaurací a festivalového vína.

V neděli 9. 7. se rozezní nejstarší varhany na Moravě pod rukama Martina Jakubíčka. Varhanní matiné předvede tvorbu klasicistních mistrů. Zajímavé bude také jazzovo-folkloristické pojetí Mozarta tak, jak jej cítí Emil Viklický, český jazzový mohykán, spolu se Zuzanou Lapčíkovou, vynikající cimbalistkou. Kromě uvedeného vystoupí například i Cimbálová muzika A. Stehlíka, Nostalgia kvartet, Jan Mach (klarinet) a další umělci, proběhne koncert v přírodě na pomezí národního parku Podyjí.

Slavnostní ukončení festivalu proběhne formou velkého smutečního průvodu se svíčkami za tónů Mozartova Requiem a nočního ohňostroje.

Na závér:

Znojemský hudební festival probíhá ve spolupráci s podobným příhraničním festivalem Offene Grenzen v rakouském Retzu, konajícím se pár kilometrů za hranicemi mezi 30. 6. a 9. 7. Některé části programu budou prezentovány na obou festivalech a počítá se s návštěvou hostů přes hranice. Festival v Retzu má otevřené hranice přímo v názvu a již vloni (koná se též podruhé) na něm byla představena česká hudba a literatura. Organizátoři obou festivalů si od další spolupráce slibují posílení kontaktů mezi kulturymilovnými návštěvníky na obou stranách česko-rakouských hranic.

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012