Galerie ve vlaku

6 2006 Kultura česky
obálka čísla

Žijeme v komplikovaném a přetechnizovaném světě, ale tento fakt by v nás měl povzbudit snahu hledat východiska. Jedním z nejdůležitějších je umění a jednou z jeho forem může být vyslat výstavu za lidmi. Například po kolejích. Projekt Galerie ve vlaku, který započal loňskou velmi úspěšnou výstavou fotografií WORKERS Salvatora Salgada (ve 12 českých a 11 slovenských městech), nejen, že se právě touto formou maximálně přiblížil lidem a doslova bořil bariéry mezi jednotlivci, ale stejně tak rušil hranice i mezi etniky a mezi národy. Návštěvnost (přes 63 000 lidí) předčila všechna očekávání - v přepočtu na den se stala nejnavštěvovanější výstavou roku 2005. A to byl teprve takzvaný rok "zkušební". Letos ve "vlakové galerii" vystavuje svou kolekci snímků PERSONA /Portréty Antonín Kratochvíl. Po kolejích putuje z Prahy přes Hradec Králové, Olomouc, Brno, Jihlavu (16. 6. - 21. 6.), Karlovy Vary (27. 6. - 9. 7.), Lovosice (11. 7. - 16. 7.), Ostravu (18. 7. - 23. 7.) do Uherského Hradiště (26. 7. - 30. 7.).

Autor je žijící legendou české fotografie. Sám sebe řadí mezi autory, kteří se cíleně věnují "humanisticky angažovanému dokumentu".

Jeho snímky velmi často zachycují člověka, na něhož doléhají dějiny: od polských věřících z konce 80. let minulého století až po Iráčany, sužované válečným konfliktem. Kratochvíl je stejně tak významný portrétista. Naprosto ojedinělým způsobem, vycházejícím z tvorby dokumentární, zachycuje výraz řady našich i zahraničních zpěváků a herců. Jeho kolekce bude putovat po kolejích na Slovensku, a to v srpnu i v listopadu, kam se vrátí z Rakouska, kde bude v září a v říjnu. Doprovodný program k projektu Galerie ve vlaku, koncipovaného na období tří let do celkem šesti zemí Evropy, nese název "Každý z nás je umělec". Chce probudit fotografy -umělce v každém z nás (letáčky s podmínkami pro zájemce jsou na každé "zastávce" výstavy). Chce tak poskytnout možnost tvořit, mít radost z tvorby. Z tvorby, kterou můžeme sdělit životní postoj, konfrontovat se s nejširším publikem všech sociálních skupin několika zemí. Dát nám příležitost intenzívně se zabývat aspekty vlastní existence a uvědomit si, že jsme všichni součástí celku, jehož podobu můžeme ovlivňovat. Ve výsledku budou tyto fotografie vystaveny v mnohdy nevídaných prostorách nádražních budov. Takže se máme určitě na co těšit.

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012