Na čtyřech nohách

Na výstavě v Letohrádku královny Anny (do 16. července 2006) představuje Správa Pražského hradu kusy nebo soubory sedacího nábytku z různých časových a slohových období, včetně současnosti. Vybavení reprezentačních prostor, císařského bytu, bytu prezidenta Tomáše G. Masaryka, židle úřednické i typy z veřejných a slavnostních prostor představují Pražský hrad jako sídlo státní moci, jako úřad a obydlí i občasné místo odpočinku. Při přestavbách a interiérových úpravách spojených se střídáním uživatelů byl historický nábytek sice obnovován, ale s respektem architekty začleňován do nových prostor či doplňován kopiemi, mnohdy také inspiroval. Vedle historických souvislostí, které připomínají doprovodné reprodukce dobových pohledů do historických hradních sálů a přilehlých prostor, expozice poukazuje na vysokou kvalitu uměleckého zpracování od nejstarších dochovaných, tj. renesančních křesel, židlí a lavic až po současný designový charakter. Ve 180 vystavených exponátech spatříme ty navržené přímo pro Hrad, například pražská židle známé firmy Thonet, nábytek ložnice pro Štěpánku Belgickou či křesla podle návrhů Josipa Plečnika nebo Jaroslava Fragnera. Velká řada z 20. století je spojena se jmény významných českých a světových architektů a designérů, příkladně Mario Bellini, Bořek Šípek, Philippe Starck.
Veřejnosti se tak představuje doposud dosti málo známá oblast uměleckých sbírek Pražského hradu, na níž se některé vystavují vůbec poprvé.
Olga SzymanskáJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad