DESIGN

10 2001 Kultura česky
obálka čísla

Otisky pražské architektury v oděvních kreacích a designu
    Před více než čtyřmi lety se zrodil projekt 2000+1 Hledání ztracené elegance, který si kladl za cíl uspořádat v průběhu následujících pěti let pět výstav a přehlídek věnovaných současné české módě. Pro každý ročník bylo určeno specifické téma a vyzván k účasti určitý počet oděvních návrhářů a designérů oděvních doplňků. Cílem projektu bylo upozornit veřejnost, že odívání je výrazem životního stylu a projevem současné sociální situace, ale především upozornit na bohatou a hodnotnou tvorbu českých módních návrhářů, která se ztrácela v záplavě importovaných oděvů osvícených ostrým světlem reklamy. Významnou součástí projektu je příslib každého ze zúčastněných oděvních návrhářů darovat do sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v ;Praze jeden ze svých modelů a přiblížit tak projekt muzea české módy jeho skutečnosti.
    Pro rok 2000 bylo vyhlášeno téma Otisky pražské architektury v oděvních kreacích a designu. Projekt, jehož součástí byly kromě výstavy také autorské přehlídky v Míčovně Pražského hradu, byl zařazen do programu Praha -- Evropské město kultury roku 2000. Tohoto ročníku se zúčastnilo zhruba dvacet oděvních návrhářů, designérů a šperkařů, v ;jejichž návrzích se odráží pražská architektura různých historických období. Každý model je doplněn fotografií architektury nebo jejího detailu, který se stal pro návrháře inspirujícím pramenem. Praha je město bohaté na památky historických stavebních slohů a jejich architektonické motivy jsou bohatým inspiračním zdrojem.
    V modelech oděvních návrhářů našly odezvu středověké stavby jako románská rotunda a gotická katedrála (Iška Fišárková, Michaela Trizuljaková, Helena Fejková), pražské baroko je zastoupeno bachratými patníky (Lenka Rašková). Nejvíce však oslovila návrháře pražská architektura 20. století od secesních počátků (Zita Švířová, Jarmila Vondráková) až do doby současné (Monika Drápalová, Magda Nechalová). Nekonečným zdrojem inspirace se ukázala být architektura Josipa Plečnika (Hana Havelková, Daniela Flejšarová a Eva Janoušková, Bára Kučerová a Aleš Šeliga, Jana Seidelmannová) a kubismus (Martina Nevařilová, Táňa Kováříková, Jan Horníček). I Petřínská rozhledna, neodmyslitelný prvek panoramatu Prahy, našla své uplatnění (Eliška Nová) či Národní památník na Vítkově (Liběna Rochová), stejně jako interiér slavné pražské kavárny Slavia (Radka Kubková), nebo zábradlí Hlávkova mostu (Simona Kafková).
    Projekt 2000 +1 Hledání ztracené elegance vyvrcholí posledním ročníkem na téma Móda a design třetího tisíciletí v právě probíhajícím roce.


Konstantina Hlaváčková - kurátorka textilní sbírkyUměleckoprůmyslového muzea v Praze

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012