Nejkrásnější divadlo 125 let divadla v Karlíně

5 2006 Kultura česky
obálka čísla

Málo pražských divadel se může chlubit tak bohatou a komplikovanou historií jako budova karlínského divadla - slaví 125 let od otevření a zároveň 60. sezónu.

Zdařilá výstava k výročí dokumentuje předválečnou historii divadla a vývoj v průběhu šedesáti let této nejlepší české operetní a muzikálové scény.

Někdejší Théatre Variété, dnešní dnešní Hudební divadlo Karlín je od svého vzniku v roce 1881 jedinečnou scénou, která do prostředí pražského kulturního života přináší především hudbu a zábavu. V současné době je divadlo po povodni v roce 2002 v rozsáhlé rekonstrukci, jeho znovuotevření je naplánováno na říjen 2006. Expozice, kterou připravila Společnost Théatre Varieté ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy, seznamuje s pozapomenutou a do určité míry s opovrhovanou historií divadla.

O to více s výjimečnou historií:

svým obsahem a zvraty, svými osobnostmi, které zde působily. Divák spatří materiály, jež byly desítky let ukryty v divadelním archivu: série nádherných fotografií, plakátů i unikátních dokumentů (např. protesty básníka Vítězslava Nezvala proti stažení jeho hry z repertoáru, stížnost režiséra Alfréda Radoka na Vlastu Buriana). Součástí expozice jsou i audio a videozáznamy z inscenací divadla, ukázky divadelních rekvizit a kostýmů. Kolekce přibližuje důležité mezníky historie budovy, kulturních institucí v ní sídlících:

varieté (1881 - 1939), Prozat ímního divadla (1939 - 1945), Hudebn ího divadla Karlín (od r. 1945

pod různými názvy zde sídlícího dodnes). Stěžejní část výstavy tvoří šest desetiletí Hudebn ího divadla, dokumentující historii a proměny karlínské operety. Dále příchod muzikálu do tehdejšího Československa a první domácí pokusy o něj, vliv různých dob na divadlo, seznamujících nás s desítkou významných osobností, které v minulosti na zdejší scéně působily (Jan Werich, Oldřich Nový, Jára Pospíšil, Karel Vlach, Vlasta Burian, Jiří Frejka, Nelly Gaierová, Laďka Kozderková, František Paul a Bedřich Füsseger).

Je pozoruhodné, že autorem expozice je student divadelní vědy Filozofické fakulty v Praze Pavel Bár, který se věnuje bádání o historii karlínského divadla poslední čtyři roky.

Výstava je v Muzeu hlavního města Prahy otevřena do 14. června 2006.

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012