Poetická kavárna OBRATNÍK - kavárna &knihkupectví & klub se představuje

10 2001 Kultura česky
obálka čísla

Vážení členové Mezinárodního českého klubu,     jak bylo dohodnuto, na přelomu listopadu a prosince se na mapě Prahy, a to konkrétně Prahy 5 -- Smíchova objeví nové kulturní zařízení -- Poetická kavárna OBRATNÍK.
    Pro vás je tato informace zajímavá navíc proto, že Mezinárodní český klub a potažmo časopis Český dialog je jedním z hlavních partnerů OBRATNÍKU a bylo dohodnuto, že se na tomto místě budeme scházet.
    Co vlastně OBRATNÍK je a byl? Původně recitační skupina, která nesměla vystoupit na veřejnost, protože chtěla za totality předvést úryvky z díla Czeslawa Milosze, duchovně orientovaného básníka, nositele Nobelovy ceny za literaturu.
    To se psala 80. léta.
    Později, v roce 1994, Jakub Zahradník založil spolu s Romanem Polákem poetickou revui OBRATNÍK, která vycházela po čtyři roky a dosáhla řady pozoruhodných výsledků. OBRATNÍK například jako první spočítal, že v ČR vychází jedna básnická sbírka denně -- cca 350 ročně!, založil nadaci na podporu nové poezie a pořádal soutěže začínajících básníků ve Viole, získal ocenění na Knižním trhu v Havlíčkově Brodě za bezpříkladnou péči o poezii atd.
    Když se po několika letech J. a R. opět sešli nad projektem Klubu, tentokrát už ne na papíře, ale in natura, nazvali ho -- jak jinak -- zase OBRATNÍK.
    Roman Polák je majitelem nakladatelství PROTIS (a stejnojmenné účetní a daňové firmy) a má za osm let působení na svém kontě přes 50 sbírek především současných autorů, v poslední době též bilingvních česko-francouzských, s nimiž každoročně slaví úspěchy na pařížských trzích poezie "Marché de la poésie". Jakub Zahradník, člen Mezinárodního českého klubu, je básník, hudebník a organizátor. V poslední době též majitel Českého muzikálového serveru.
    Komorní kavárnu s ;bezbariérovým přístupem spojenou s knihkupectvím, kde se budou podávat i snídaně, najdete v ulici Jindřicha Plachty číslo 28 v Praze 5 na Smíchově, kousek od metra Anděl, a to od prosince tohoto roku.
    A co konkrétně můžete od OBRATNÍKU čekat:
    Místo pro schůzky zájmových spolků a literárních skupin, jejichž členové mají věrnostní slevu na konzumaci.
    Vysoce aktuální klubový program, který bude možno shlédnout pouze v OBRATNÍKU!
    Knihkupectví, které pomáhá s odbytem knih poezie nových i starších, a to od předních vydavatelů stejně jako od samovydavatelů.
    Prezentaci knih, jejich křty, tiskové konference, představování současných autorů a zajímavých témat v profesionální dramaturgii předních režisérů a známých interpretů.
    Své partnerství OBRATNÍKU již deklarovali:
    Mezinárodní český klub
    Režiséři Tomáš Vondrovic, Michal Gulyáš, Radek Balaš
    Organizátoři Jaroslav Erik Frič, Renata Bulvová, Vratislav Ebr
    Nakladatelství Argo, Vyšehrad, Petrov, Host, Vetus Via, Sursum, Dauphin, Nové Město, Pragma, Protis a další
    Teoretici a kritici Lubomír Machala, Ivo Harák
    Moderátorka Dáša Nová (ČRo Regina)
    Český muzikálový server, který zde bude uvádět pořady umělců z pražské muzikálové scény
    Přislíbení, že kavárnu si "vezmou za svou" přišlo i od některých členů českého PEN klubu a Obce spisovatelů.
    Protože se OBRATNÍK má stát kulturním útočištěm pro mnoho lidí z nejrůznějších oborů, bylo dohodnuto, že by měl být i jakýmsi centrem pro členy Mezinárodního českého klubu a jejich známé. Navrhujeme, že schůzky by byly každou první středu v měsíci od 17 hodin, ale své útočiště a zdroj informací by zde našli členové a sympatizanti z Čech i ciziny kdykoli jindy.
    Více informací hledejte průběžně na www.obratnik.cz, anebo v níže uvedených kontaktech. Sledujte, kdy dojde ke slavnostnímu otevření kavárny. Vzhledem ke všemožným povolením možná bude posloupnost taková, že prostor bude nejprv otevřen jako knihkupectví a jako kavárna teprve posléze.
    NA SHLEDANOU V POETICKÉ KAVÁRNĚ OBRATNÍK, KDE CENY JSOU JEDNA BÁSEŇ


Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012