Moje postel

4 2006 Kultura česky
obálka čísla

Postel je mé tvůrčí pracoviště. Postel je mé hřiště. Postele mého života se rozšiřovaly i zužovaly. Měla jsem, mám a budu je mít ráda. Já. Postelový maniak. Postelový pracant. Postelový snílek. Postelový muzikant.

Z postele do oblak. Ano. Je to tak. Už od dětství jsem si četla nejraději v posteli. Tam mi maminka nosila čaj s medem, a v neděli i snídani. V posteli jsem se učila hrát na kytaru, na saxofon a pod peřinou si zpívala písničky. V posteli jsem se učila a učím role. Ale nejraději sním. A nechám si zdát. Sen barevný. Sen výrazný. Sen panoramatický. Moře. Sedím na jeho písčitém pobřeží a sním. Sen ve snu. Dívám se na obzor a cítím, že se mohou dít zázraky. A už se dějí. Vedle mne přisedá Oldřich Nový. Elegantní. Přitažlivý. Kristián i Roztomilý člověk. Jeho přítomnost mne nepřekvapuje ale naplňuje štěstím. Věděla jsem, že přijde.Nepromluvíme ani slovo.

Jen on si stále pobrukuje známý nápěv.

Oba hledíme týmž směrem do stejného neznáma. Jak je to přirozené, příjemné, přímočaře přátelské. A mně se chce také zpívat. Ale vůbec nevím co. Nenapadá mne jediný tón ani jediné slovo jakékoli písničky. Odpověď přichází po letech. V roce a měsíci mého narození spatřila světlo a uši světa píseň s těmito slovy:

Milý pane Nový, já viděla jsem vás a ještě nyní slyším váš kouzelný hlas i vaše foto na psacím stole mám teď ještě váš autogram.

Já jsem kýmsi vybrána k její interpretaci. Snu neutečeš. Postel a sen. To patří k sobě. A bylo jich. Co já ve snu už všechno prožila. S kým vším se setkala. Ale snové setkání s Oldřichem Novým bylo nejkrásnější. Postel - katafalk smyslnosti. Postel - andělský kůr nevinnosti. A mezi tím já. Plačící. Smějící se. Čekající.

Poste restante. Post skriptum. Pod peřinou, nad peřinou nikdo nesmí stát, nebo nebudu hrát.

Sne prodli!

text ? Jitka Molavcová, 6.3.2006
grafika ? www.ateo.cz

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012