Pohlednice z Chodska

Baarova socha Jindřich Šimon Baar (1869-1925) Bronzovou sochu vytvořil Ladislav Šaloun. Otevřená kniha v Baarově ruce znamen á nedokončené dílo, plášť, který halí tělo, znázorňuje poutníka kraje i duší. 25. května 1933 ověnčené selské vozy přivážely žulové kvádry s vytesanými jmény dárců.
Socha odhalena 5. července 1933. Když se rozšířila zpráva, že Němci zaberou Chodsko, byla v listopadu 1938 socha sňata a uložena na nádvoří domažlického muzea. Do budovy muzea se nevešla, poněvadž je sedmnáct centů těžká a má 3.20 m výšky. Klenčí bylo předáno Němcům. (O Hrádek, kde je socha Jana Sladkého Koziny, byl veden spor. Nakonec jej Chodové vyhráli, území, kde socha stojí, bylo vykrojeno z nově nabytého německého území.) V posledních dnech před zabráním Chodska Němci odnášel si lid prsť od Baarova pomníku.
13. srpna 1939 byla pořádána Chodská národní pouť u sv. Vavřinečka. Slavnostním kazatelem byl Msgre. Bohumil Stašek, vyšehradský kanovník. Ten byl poté Němci uvězněn.
8. září 1940 byl pylon Baarova pomníku, který zůstal na Výhledech opuštěn, dělníky z Grätzu rozstřílen a rozbité kvádry odvezeny do Lesního Mnichova (Waldm ünchen), kde jich bylo užito do základů tamní mlékárny.
Zachovány byly podivuhodnou náhodou pouze dva věnovací kameny:
nejbližšího městečka Klenčí pod Čerchovem a nejvzdálenějšího dárce - Spolku rodáků z Domažlic v Chicagu v Americe. Vojska III. armády generála Pattona a Harmona překročila v dubnu 1945 hraniční vrchy a tlačila ustupující německé vojsko do vnitra Čech.
Jindřich Jindřich, chodský hudební skladatel, si vzal na starost opětné vybudování pomníku J. Š. Baara na místě, kde stával pomník první.
13. června 1947 byla kamenná část pomníku hotova. Pylon byl znovu sestaven z věnovacích kamenů měst a obcí, k nimž přibyl kámen obce Lidice.
Bronzová socha byla chodskými obcemi dopravena z domažlického muzea na Výhledy. 5. července 1947, na svátek sv. Cyrila a Metoděje, patronů slovanských, a pod záštitou vlády ČSR, byl pomník znovu odhalen.
Na Výhledech vyzpíval Baar svou lásku ke kraji a k vlasti do modlitby vytesané v pylonu:
Pane Bože!
Všechny struny v srdci mém již popraskaly, jedna jediná mi zbyla; miluješ-li mne, dej abych směl na ni zahrát píseň o lásce k této tvrdé, kamenité zemi. Z Výhledů od Baarova pomníku je pohled na chodské vesnice, s Domažlicemi v pozadí. Opět se dívá J. Š. Baar spokojeně do svého kraje.
Bohuslav HynekJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad