Básně o Moravě

4 2006 Kultura česky
obálka čísla

Co myslíte, kde v zahraničí žije nejvíce Čechů? V Americe? Přihořívá, ale není to tak. Na Slovensku! Od roku 1993, kdy se Československo rozdělilo na Česko a Slovensko, jich tam rádo-nerado z nejrůznějších důvodů zůstalo kolem 50 tisíc.

Organizací, která se snaží udržovat českou kulturu, jazyk a tradice, je český spolek na Slovensku. Naše redakce a Mezinárodní český klub s ním udržují letité přátelství. (Náš zájezd do Košic před pár lety byl nezapomenutelným zážitkem a následná reportáž jistě jedna z nejčtenějších - viz ČD 6/2003). Český spolek na Slovensku má své pobočky kromě Košic také v Trnavě, v Popradě, v Bratislavě aj. Nyní ten bratislavský vydal cédéčko Starý orchestrión: Čeští básníci o Moravě. Je to hudebně poetické pásmo, v němž básně Vítězslava Nezvala, Františka Halase, Miroslava Floriana, Josefa Kainara přednášejí a hlavně zpívají členové skupiny Starý orchestrión. Básně tak získávají díky dvěma kytarám, mandolíně, baskytaře, bicím a příjemným hlasům zpěvačky a zpěváků jakýsi další rozměr.

Někdo třeba dává přednost číst si básně v klidu sám, nechat tiše rozběhnout svou fantazii... přiznám se, že mne jako bytost, která nemůže být den bez hudby, naopak tahle nahrávka velice nadchla. Zhudebnění je folkově citlivé a přibližuje verše slavných básníků i lidem, kteří by po básnické sbírce nesáhli.

Dobrý nápad, dobrá práce, Český spolku na Slovensku!

-ES-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012