Tři generace Burian? a DívCí válka

4 2006 Kultura česky
obálka čísla

Na tiskovku v divadle Archa (dříve Divadlo E. F. Buriana) přicházeli příjemní lidé, ať již publicisté či muzikanti. Vítala je písnička Chlupatý kaktus a další z dílny známé osobnosti Emila Františka Buriana. Osobně je pak přivítal jeho syn Jan Burian a představil svou novou desku Dívčí válka.

Jan Burian je dnes neméně známou osobností než byl jeho otec. Je písničkářem s velice osobitým stylem. Kromě koncertování a natáčení písniček uvádí své vlastní pořady v televizi a ještě stačí cestovat po světě a psát velice poutavé knížky. A také se vyjadřovat k politickému a společenskému dění. Nedávno například uspořádal koncert k výročí 25. února... a že by si jej komunisté za klobouk nedali...

Jan představil i své dva syny Jana a Jiřího, kteří se podíleli při tvorbě na jeho nové desce. Mladší Jan (nar. 1976) vede rockovou skupinu Southpaw a ke zmíněné otcově desce zaranžoval hudbu a podílel se na celkové hudební koncepci.

Nutno předeslat, že to asi nebylo lehké, neboť jeho táta je především básník, textař, hračička se slovy. Nic takového, že byste si při jeho písničkách zpívali sebou či dokonce střihli druhý hlas. Je to trošku blues, trošku vyprávění na pár tónech, někdy si vystačí i s jedním. Což ovšem na druhé straně dalo Janovi ml. možnost velice zajímavě podmalovat ty písničky rytmikou.

O textech v Dívčí válce možná někdo řekne, že jsou feministické. Já bych spíš řekla, že jsou dívčí, holčičí, ženské a hlavně ze všedního každodenního života. Je obdivuhodné, jak má Jan Burian schopnost empatie a schopnost vyjádřit se básnickým perem za ty holky a ženy. Kdyby to tak mělo hodně mužů, muselo by být na zeměkouli krásně!

Jan Burian, jenž složil devatenáct písniček (s názvy Mezi polévkou a hlavním jídlem, Bohyně kuchyně, Kráska a zvířata, Kde jsi zrcadlo?, O dovolené, Intelektuálka, Není tak bohatá, Anna a její věšáci apod.) měl geniální nápad. Požádal devatenáct zpěvaček, aby ty písně nazpívaly, čímž docílil potřebné interpretační pestrosti.

Hana Hegerová, Jana Koubková, Dagmar Voňková-Andrtová, Zuzana Michnová, Zuzana Homolová či Lenka Dusilová jsou zpěvačky na výslunní. Ale Burian ještě tuto společnost doplnil o další jména, např. herečky Evu Holubovou či Ivanu Chýlkovou. Ale nechci tady vyjmenovat všechny a všechno, co je na této pozoruhodné desce. Určitě si ji poslechněte...

A abych nezapomněla:

Desky jsou dvě, jedna výše popsaná, druhá, kde ty samé písničky zpívá sám autor za svého klavírního doprovodu. Obě mají svůj půvab. A jsou uloženy v mimořádně hezkém obalu s tištěnou knížečkou textů (autoři Robert Houzar, Michal Šoltys a Irena Vlachová) doplněné obrázky květin, které vybral sám ředitel pražské botanické zahrady Václav Větvička

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012