Smetanova Litomyšl

Dramaturgie 48. ročníku Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl 2006 přináší dvě desítky pořadů v širokém spektru. Jeho hlavní osu tvoří přirozeně svět opery, ale nechybí zde tématická linie festivalového podtitulu "Dialogy", který v přímé souvislosti navazuje na loňské "Smíření". Jedním z pilířů záměru pořadatelů je Musica sacra, jež však nemá být návštěvníky vnímána pouze jako "sakrální - svatá", ale mnohem více jako hudba spiritu ální, duchovní. Dává každému bez rozdílu národnosti, vzdělání, vyznání, postavení... možnost spočinutí, klidného vjemu a následnou možnost k větší vstřícnosti, otevření se, mnohem lepší komunikaci, někomu ke komunikaci vůbec. Neboť pro náš svět je dialog potřebný: dialog člověka s ostatními lidmi, dialog jednotlivce se sebou samým.
Jakkoli téma široké a prostor festivalu časově i stěnami omezený, podařilo se organizátorům do tohoto ročníku soustředit více pozoruhodných projektů, jež samy o sobě i v souvislostech s ostatními utvářejí ucelenou mozaiku. I proto nejen v Litomyšli, ale i na jiných místech Pardubického kraje zazní gregoriánský chorál, oratoria i díla komorní. Vyvrcholením řady bude poloscénické provedení slavné rockové opery Jesus Christ Superstar Tima Rice a Andrea Klouda Webera (2. 7. a 3. 7.). Milovníci klasické opery se mohou těšit na premiéru inscenace Tajemství Bedřicha Smetany (23. 6. a 24. 6.), kterou ve spolupráci s pořadateli festivalu pro město a následně ve "Zlaté kapličce" připravil soubor opery pražského Národního divadla. Soubor Státní opery Praha předvede Troškovu inscenaci Dvořákovy Rusalky (29. 6. a 30. 6.), při jejímž druhém provedení vystoupí v roli prince Miroslav Dvorský. Mimořádný umělecký zážitek slibuje uvedení u nás málo známé opery Francise Poulena Dialogy Karmelitek (17. 6.) v provedení souboru opery Moravského divadla Olomouc. Festivalové finále zakončí Závěrečný galakoncert z cyklu Hvězdy operního nebe (4. 7.), kdy z USA do České republiky poprvé zavítá jeden z nejlepších světových tenoristů Neil Shicoff, který ke spoluúčinkování přizval mezzosopranistku Mariannu Kulikovou z newyorské MET. Pražskou komorní filharmonii diriguje francouzský dirigent Frederic Chaslin. V plánu je i několik premiér: velký projekt Chvění Jiřího Pavlici (1. 7.) spolu s Pražskými symfoniky a souborem Hradišťan i přizvaných hostů, mezi nimiž nechybí slavná americká zpěvačka Brenda Jaskson. Sylvie Bodorov á speciálně pro zámecké arkády a Slavnostní zahajovací koncert napsala Poklonu Mozartovi, jemuž právě k 250. výročí narození bude věnován i koncert úvodní Vivat Mozart (16. 6.), také pořad Dagmar a Amadeus (25. 6.), na němž přednese operní i koncertní Mozartovy árie Dagmar Pecková, kterému předchází Slavná mše svatá s Tomášem Halíkem (tentýž den dopoledne v klášterních zahradách). Klasik české soudobé hudby Zdeněk Pololáník zkomponoval pro festival Chvalozpěv (18. 6.), jež bude mít premiéru na Externím koncertu v České Třebové. Festival připomíná i další významná jubilea, například Roberta Schumanna, pokračuje v uvádění zásadních kompozic české hudby 20. století: Kabeláčovy VIII. symfonie "Antifony" (17. 6.). Prostor dostane divadelní představení s hudební tématikou Těšínské nebe s písničkami Jaromíra Nohavici (22. 6.), koncert klasické indické hudby Blízká setkání (19. 6.) i gregoriánský chorál v Dialogu lidského hlasu a strun (21. 6.). Představeny budou unikátní rekonstruované barokní varhany v litomyšlské zámecké kapli sv. Moniky.
Návštěvníci Smetanovy Litomyšle se mají letos opravdu na co těšit.
Více na: www.smetanovalitomysl.cz
Olga Szymanská dle tiskových materiálůJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad