Tapa a netkané látky z tichomořských ostrov? Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur

4 2006 Kultura česky
obálka čísla

Tapa nahrazuje na ostrovech Tichomoří tkané látky. Vyráběla se ze stromové kůry. Nejlepší surovinou pro zhotovení tapy ze stromové kůry poskytoval moru šovník Broussonetia papyrifera, který do Oceánie přivezli předkové Polynésanů z jihovýchodní Asie. K témuž účelu bylo možné používat i chlebovník Artocarpus, dále Ficus a některé další druhy tropických stromů.

Při výrobě tapy postupovali ostrované tak, že ze stromu sloupli kůru a nechali ji nějakou dobu máčet ve vodě. Pak odstranili její svrchní vrstvu a zbylé lýko tloukem z tvrdého dřeva vytloukali na dřevěné podložce. Po usušení a vybělení na slunci byla lehká a vláčná, poměrně trvanlivá, barvy bělavé až světle hnědé. Bylo možno ji barvit přidáním barviva do vodní lázně. Hotovou tapu pak zdobili vzory malovanými volnou rukou, otiskováním listů, s pomocí šablon nebo našíváním kousků perleti, peří nebo semen.

Tapa se používala k oblékání, sloužila jako přikrývka či lůžko. Také se z ní zhotovovaly masky.

Tapa ale nebyla jedinou surovinou, která tkané látky nahrazovala. Běžně rozšířená byla výroba rohoží z palmových listů nebo pandánu. Z rohoží se vyráběly plachty člunů, vějíře, krabičky, ale i pláštěnky, stěny obydlí. Vedle rohoží byly běžné i ručně splétané látky z listů banánovníků nebo z oplodí kokosových ořechů.

Návštěvníci na výstavě uvidí 54 exponátů. Kromě jiného tapy ze západní Polynésie ze souostroví Samoa, nejstarším vystaveným souborem jsou vzorky z Havajských ostrovů. Masky z tapy pocházejí z Nové Británie, rohože ze severozápadní Nové Guineje, oblečení pro válečníky z ostrovů Karibati, pláště z Nového Zélandu, které zdobí pruhy psí kožešiny, ptačí pera nebo třásně.

Tato zajímavá výstava potrvá do 28. května, nicméně v Náprstkově muzeu můžete vidět spoustu dalších zajímavých exponátů!

Helena Karasová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012