Tapa a netkané látky z tichomořských ostrov? Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur

Tapa nahrazuje na ostrovech Tichomoří tkané látky. Vyráběla se ze stromové kůry. Nejlepší surovinou pro zhotovení tapy ze stromové kůry poskytoval moru šovník Broussonetia papyrifera, který do Oceánie přivezli předkové Polynésanů z jihovýchodní Asie. K témuž účelu bylo možné používat i chlebovník Artocarpus, dále Ficus a některé další druhy tropických stromů.
Při výrobě tapy postupovali ostrované tak, že ze stromu sloupli kůru a nechali ji nějakou dobu máčet ve vodě. Pak odstranili její svrchní vrstvu a zbylé lýko tloukem z tvrdého dřeva vytloukali na dřevěné podložce. Po usušení a vybělení na slunci byla lehká a vláčná, poměrně trvanlivá, barvy bělavé až světle hnědé. Bylo možno ji barvit přidáním barviva do vodní lázně. Hotovou tapu pak zdobili vzory malovanými volnou rukou, otiskováním listů, s pomocí šablon nebo našíváním kousků perleti, peří nebo semen.
Tapa se používala k oblékání, sloužila jako přikrývka či lůžko. Také se z ní zhotovovaly masky.
Tapa ale nebyla jedinou surovinou, která tkané látky nahrazovala. Běžně rozšířená byla výroba rohoží z palmových listů nebo pandánu. Z rohoží se vyráběly plachty člunů, vějíře, krabičky, ale i pláštěnky, stěny obydlí. Vedle rohoží byly běžné i ručně splétané látky z listů banánovníků nebo z oplodí kokosových ořechů.
Návštěvníci na výstavě uvidí 54 exponátů. Kromě jiného tapy ze západní Polynésie ze souostroví Samoa, nejstarším vystaveným souborem jsou vzorky z Havajských ostrovů. Masky z tapy pocházejí z Nové Británie, rohože ze severozápadní Nové Guineje, oblečení pro válečníky z ostrovů Karibati, pláště z Nového Zélandu, které zdobí pruhy psí kožešiny, ptačí pera nebo třásně.
Tato zajímavá výstava potrvá do 28. května, nicméně v Náprstkově muzeu můžete vidět spoustu dalších zajímavých exponátů!
Helena KarasováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad