Ve znamení želvy

Nenažranci! Uvedla svůj rozhořčený monolog Elvíra. V únoru, když na jejich křídla padají čepice sněhu a oni nevědí, co by sehnali do zmrzlých zobáků, to je jim člověk dobrej. Ale na jaře, když by si přál, aby mu zpívali o lásce a hráli na loutnu, vyka šlou se na něj a staví si vlastní hnízda. Člověk zůstane sám se zbytkem slunečnicových semínek a rozhlíží se potají, jestli někde nějakého osamělého ptáka neuvidí. Ptáků i partnerů je víc než dost. Což o to. Ale mívají partnerky. To je okolnost, která evidentně brzdí vznik trvalého vztahu, natož pak vyvedení mláďat. Poučení zní: pozorna ptáky! Neživ je, neboť si tě nezaslouží! Je třeba obrátit pozornost jiným směrem. Třeba na medvědy. Jednoho znám. Je to takový do sebe zahleděný typ. Je spořivý. Člověk jako já si s takovou vlastností neví rady. Vždy mi šlo víc o okamžik štěstí, které občas něco stojí, než o dlouhotrvající nudu. (Nebo naopak?)
Poznala jsem Berany, Raky, Kozorohy... nejlepší by byla Želva. V zimě zmrzne a srdce se jí zahřeje až s prvními slunečními paprsky jara. Půl roku je zaručeně věrná. I spolehlivá. Pomalá. Nikam jen tak rychle neuteče. Dlouho vydrží. Až tři stalet! Navíc má krunýř. Kdyby mě pod něj pozvala, bylo by to prima, v tom nelítostném světě napěchovaném spěchem a stresem. Ve znamení Želvy se ovšem nikdo nenarodil. Ve zvěrokruhu chybí. A tak žiju sama. Až zas přijde zima, "nenažranci" budou znovu loudit semínka. A já? Hloupá ženská?! Přestože se s jejich štědrostí potkávám, jedině když pošlou pozdrav z výšky, který přistane na mém klobouku nebo na psovi, kterého vedu na řemínku, půjdu a zase nakoupím semínka slunečnice a budu zase krmit všechny ptáky z Prahy a okolí.
Sama budu jíst chléb se sádlem a ve svátek si ho posypu cibulí. Potud Elvíra.
Ludmila LojdováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad